תלוש שכר – BusinessPedia Feedback Form

תלוש שכר

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דף ראשי
מדריכים


ידיעות קשורות


תלוש משכורת (באנגלית: Salary slip) הינו המסמך המפרט את פרטי המשכורת המשולם לעובד על-ידי המעביד בחודש נתון. התלוש הינו אחד המסמכים החשובים ביותר לעובד ומהווה ראיה בבית הדין לעבודה בדבר תנאי עבודתו וזכויותיו של העובד.

תוכן עניינים


[עריכה] חוק הגנת השכר

על-פי התיקון לחוק מחוייבים מעתה מעבידים לנהל רישומים של שכר העבודה ופרטי השכר של העובד ולהעביר לעובד תלוש משכורת מפורט ביותר. בנוסף, מעתה חובת ההוכחה על נוכחות העובד בשעות העבודה תחול על המעביד ולא על העובד, כפי שהיה עד כה.

כמו כן על פי החוק, מעביד שינכה כספים שלא כדין משכרו של עובד עלול להיענש בעד שנתיים מאסר או קנס של עד מליון שקלים. מעביד שלא ימסור לעובד תלוש שכר או לחילופין ימסור תלוש שאינו משקף באופן נאות את תנאי ההעסקה, יהיה צפוי לקנס של עד 27 אלף שקל.

הצעת החוק גם באה להסדיר ולהבהיר את חובת המעביד למסור לעובד תלוש שכר, לפרט את הרכיבים שיופיעו בתלוש השכר וכן לקבוע סעדים אזרחיים ועבירות עונשיות בשל הפרת החוק.

[עריכה] הכנת תלוש משכורת

הכנת תלוש משכורת מבוצעת לרוב על-ידי מנהל חשבונות או חשב שכר המתמחה בדיני עבודה ובמיסים. ניתן להפיק תלושים באופן ידני או באמצעות תוכנה לשכר, קיימות מספר תוכנות שכר בשוק.

[עריכה] מבנה התלוש

מבנה תלוש השכר יכול להשתנות מעסק לעסק, בהתאם לתוכנת השכר באמצעותה מפיקים את התלוש. עם זאת מקובל כי תלוש משכורת יורכב מהחלקים הבאים:

[עריכה] דוגמא לתלוש משכורת

דוגמא לתלוש משכורת - לחץ להגדלה
דוגמא לתלוש משכורת - לחץ להגדלה

[עריכה] נתונים שאינם כלולים בתלוש המשכורת

בתלוש המשכורת לא כלולים הנתונים הבאים:

  1. עלות השכר למעביד. מעבר לתשלומים המופיעים בתלוש המשכורת, למעביד הוצאות נוספות בגין שכר העובד, הוצאות אשר אינן מופיעות בתלוש. על המעסיק לשלם דמי ביטוח לאומי עבור העובד מעבר לסכומים אותם משלם העובד ומנוכים משכר העובד, הוצאות אלו אינם מופיעים בתלוש המשכורת.
  2. חלק המעביד בהפרשות לקרן השתלמות, ביטוח מנהלים, קופות גמל ופנסיה לא יופיעו בתלוש המשכורת.
  3. תלוש המשכורת אינו מהווה אסמכתא לכך שהסכומים המופיעים בתלוש אכן שולמו בפועל. יתכן שסכומי ההפרשות לקרנות הפנסיה או לקרן השתלמות, למס הכנסה או לביטוח לאומי הופרשו מהשכר אך לא הועברו בפועל, או שהשכר לא שולם במלואו לעובד, למרות שיצא לו תלוש משכורת.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר