2024-06-25 09:05

אבנר הייזלר עם כל הפרטים: ביטוח אובדן כושר עבודה לעובדים עצמאיים

החיים כבעלי עסק עצמאי כבר מוכרים לכם, אתם מנהלים את הנושאים הרבים ביד רמה ומובילים את עצמכם להצלחה בעבודה קשה. בכל יום אתם מקבלים החלטות שונות בעסק, אבל יש שאלה אחת מכריעה שרבים מכם מתעלמים ממנה – מה יקרה אם חלילה מחלה או פציעה תמנע מכם להמשיך לעבוד? איך תמשיכו להתקיים ומה יהיה עם העסק שבניתם כשתהיו מנוטרלים לתקופה? מה יהיה עם העובדים שלכם? מה יקרה בהיבט המשפחתי? האם יהיה לכם לאן לחזור אחרי השיקום? אלו שאלות קשות שמטרתן להדגיש את הצורך החיוני בביטוח אובדן כושר עבודה. ביטוח כזה הוא לא בגדר בחירה עבור עצמאי כי אם ההבדל בין התרסקות מוחלטת להמשך העמידות של העסק שלכם. במאמר הבא נבין לעומק את המשמעות של ביטוח אובדן כושר עבודה.

מהו ביטוח אובדן כושר עבודה?

ביטוח אובדן כושר עבודה הוא ביטוח מיוחד המספק למבוטח הגנה במקרה של נכות עקב פציעה או מחלה. הוא מציע למבוטח אחוז מסוים מההכנסה שלו באופן שיבטיח כיסוי הוצאות חיונית בתקופה שאינו מסוגל לעבוד. אבנר הייזלר מסביר כי ניתן לחלק את ביטוח כזה לשתי קטגוריות עיקריות:

 • ביטוח אובדן כושר עבודה לטווח קצר: זוהי פוליסה המכסה חלק משכרו של המבוטח לתקופה קצרה, המוגדרת בדרך כלל בין מספר שבועות לשנה.
 • ביטוח אובדן כושר עבודה לטווח ארוך: זוהי פוליסת המשך המתחילה להתממש רק אחרי סיום הכיסוי של הפוליסה לטווח קצר, והיא יכולה להימשך מספר שנים או עד גיל פרישה, בהתאם לתנאי הפוליסה.

 

 

מדוע חשוב לעצמאים לעשות ביטוח אובדן כושר עבודה

 • היעדר רשת ביטחון מהמעסיק: בניגוד לעובדים שכירים שנהנים מהגנה בחסות החוק על ידי המעסיק, עצמאים הם ברשות עצמם ואינם נהנים מרשת הגנה מאף גורם במקרה הצורך. אם חלילה אינם יכולים לעבוד מסיבה בריאותית בלתי צפויה הם בצרה הזו לבד. במקרה כזה ביטוח אובדן כושר עבודה יהיה השותף שעליו ניתן להישען במקרה הצורך.
 • זרם הכנסה עקבי: ההכנסה של עצמאי תלויה ישירות בתפוקה שהוא מספק באותו חודש. במקרה של פציעה או מחלה התפוקה נפגעת ואיתה ההכנסה, מה שעשוי להשאיר את העצמאי ללא הכנסה בדיוק בתקופה הקריטית של שיקום או החלמה. ביטוח אובדן כושר עבודה מבטיח לעצמאים להמשיך להשתכר גם בתקופה המאתגרת מבלי להכניס אותם לבורות פיננסים.
 • הגנה על חסכונות והשקעות: במקרים כאלה בהם אין לעצמאי ביטוח והוא נקלע למצב בריאותי שלא מאפשר לו להמשיך להשתכר, הוא עלול למצוא את עצמו מרוקן את כל החסכונות או כספי הפנסיה כדי להחזיק את הראש מעל המים, מה שרק יעמיק את הבור הכלכלי שהפגיעה הביאה איתה. זה עשוי להיות כדור שלג חסר רחמים ואבנר הייזלר מבקש להדגיש עד כמה חשוב להימנע מתרחיש כזה, לטובת עתידכם ועתיד משפחתכם.
 • שקט נפשי: קיומה של רשת ביטחון פיננסית מעניקה לעצמאים שקט וחוסן נפשי. חוסן כזה קריטי לניהול סיכונים של עסק וביצוע החלטות מהמניעים הנכונים.
 • מאפשר זמן התאוששות: היעדר לחץ כלכלי מאפשר לעצמאי להתפנות ולהתרכז בעצמו בתקופת ההחלמה מבלי לטפל בצרה גדולה יותר של חובות. טיפול נכון יזרז את משך ההחלמה ויבטיח חזרה מהירה ובטוחה לעסק.

טיפים לקבלת ביטוח אובדן כושר עבודה כעצמאי
יש כמה טיפים שכדאי להכיר לפני ההחלטה על פוליסת ביטוח של אובדן כושר עבודה. אבנר הייזלר מסייע לעסקים ונותן כמה מהם:

 • הבינו את הצרכים שלכם: העריכו את ההוצאות החודשיות שלכם וקבעו את אחוז ההכנסה שתצטרכו להפריש על מנת לכסות אותן. זה יעזור לכם להבין את גודל הכיסוי שתצטרכו לספק לעצמכם במקרה הצורך.
 • חקרו פוליסות שונות: חברות ביטוח מציעות מגוון פוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה בתנאים משתנים. חשוב לערוך מחקר מקדים ולהשוות בין התנאים השונים בין כל פוליסה כדי למצוא את האחת שעונה על צרכיכם באופן המיטבי.
 • קחו בחשבון את תקופת ההמתנה: לכל פוליסה בשוק יש תקופת המתנה לפני כניסת ההטבות לתוקף. שימו לב גם לזה כשאתם בוחנים את הפוליסות השונות. בחרו בפוליסה עם תקופת ההמתנה המתאימה עבורכם, תוך התחשבות בחסכונות החירום שלכם ובחישוב של משך הזמן שתוכלו להחזיק מעמד ללא הכנסה.
 • בדקו באופן קבוע את הפוליסה שלכם: ככל שההוצאות וההכנסות שלכם בעסק משתנות כך יש לדייק ולהתאים את תנאי הפוליסה על מנת שיתאימו למצבכם הכלכלי הנוכחי. הקפידו לעבור ולהתאים את התנאים בפוליסה מידי שנה.
 • עבודה עם יועץ ביטוח: ריבוי ההיצע והסעיפים בפוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה יכולים להיות מורכבים. שקלו להיעזר ביועץ ביטוחי שיספק לכם הדרכה, ויבטיח שתקבלו את הכיסוי המתאים ביותר לצרכים שלכם.

לסיכום

בעולם הבלתי צפוי ועתיר המורכבות של עבודה עצמאית יש חשיבות גדולה ליציבות ועקביות. עסק עם תנודות קשות לא יחזיק מעמד ויסכן את בעליו בהפסדים רבים שמחירם עשוי להתפרס על פני שנים ולעתים דורות. ביטוח אובדן כושר עבודה הוא הרבה יותר מאמצעי זהירות משני, הוא בחירה אסטרטגית של מי שרוצה להישאר רלוונטי בכל מצב, ולשמור על העצמאות הפיננסית שלו כאדם ושל העסק שלו כגוף בשוק התחרותי.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות