פחת – BusinessPedia Feedback Form

פחת

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

הוצאות פחת הן סעיף תוצאתי, המופיע בדו"ח רווח והפסד, ומשקף את ההוצאות אשר נגרמו בגין רכוש קבוע של החברה לתקופה חשבונאית מוגדרת. למעשה הפחת איננו הוצאה בפועל (במזומן) אך נרשמת לפי כללי החשבונאות, על מנת לבטא את ירידת ערכו של נכס קבוע עקב שימוש מוגבר (בלאי), שינויים טכנולוגיים או רק כתוצאה מהזמן שחלף. כללי החשבונאות מגדירים את שיטות ההפחתה לגבי הנכסים השונים, ואף מגדירים נכסים אשר אין להפחיתם, כגון קרקע ומוניטין.


לדוגמא, חברה תעשייתית אשר רכשה מכונה בעלות של 10 מיליון ש"ח, ובכוונתה להשתמש במכונה זו חמש שנים, עליה להפחית כל שנה משווי המכונה 2 מיליון ש"ח, בהנחה שההפחתה הינה בשיטת הקו הישר.

תוכן עניינים

[עריכה] שיטות פחת

  • שיטת הקו הישר- פורסים את הוצאות הפחת בהתאם לשנות חיי הנכס באופן חלקי שווה בכל שנה.
  • שיטת סכום ספרות יורד/עולה- פחת המייצג בלאי ההולך וגדל או הולך וקטן במהלך השנים. ההגיון העומד מאחורי שיטה זו הוא שישנם נכסים שבשנים הראשונות נשחקים יותר מאשר בשנים שלאחר (סכום ספרות יורד), או לחילופין, נכסים אשר בשנים הראשונות נשחקים פחות מאשר הם נשחקים בשנים שלאחר (סכום ספרות עולה).
  • שיטת יחידות התפוקה- שיטה המשקפת את הפחת כחלק יחסי של היחידות שייצרנו מתוך סך היחידות שאנו מצפים לייצר. לדוגמה מכונה שאנו מצפים שתייצר מיליון יחידות, ובשנה האחרונה ייצרה חצי מיליון - יופחת חצי מעלות המכונה בסעיף הפחת.

[עריכה] ערך שייר/גרט

ערך שייר הינו הערך, שהחברה צופה שיוותר לנכס בתום השימוש בו, ותוכל למכור אותו בערך הנ"ל. ניקח לדוגמה את המכונה ממקודם, ונניח שהחברה צופה כי בתום חמש השנים החברה תוכל למכור אותה ב2 מיליון ש"ח. על החברה יש להפחית רק 8 מיליון ש"ח (ערך בר הפחתה) על פני חמש שנים (משך חיי הנכס).

[עריכה] פחת נצבר

בניגוד להוצאות הפחת, הפחת הנצבר הינו סעיף מאזני, כלומר מופיע במאזן, והוא מבטא את סך הסכום המופחת מעלות הנכס, מרכישתו ועד יום המאזן. לדוגמה, אותה מכונה (ללא ערך שייר), בתום השנה השלישית: בדו"ח רווח והפסד יירשמו הוצאות פחת בסך 2 מיליון (הוצאה קבועה כל שנה), אך סעיף הפחת הנצבר יעמוד כעת על 6 מיליון, אשר יבטאו את סך הוצאות הפחת בגין הנכס.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר