סטארט-אפ – BusinessPedia Feedback Form

סטארט-אפ

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חברת הזנק או חברת סטארט אפ (באנגלית: Startup) היא חברה שנוסדה זה מכבר, במטרה לפתח מוצר או רעיון ייחודיים, ועודנה בשלבים הראשונים של קיומה. חברה מפסיקה להיות חברת הזנק כאשר היא נמכרת לחברה מבוססת או מתבססת בעצמה והופכת לחברה רווחית, בדרך כלל ציבורית.

חברות הזנק ממומנות לרוב על ידי קרנות הון סיכון או משקיעים פרטיים(אנג'לים), כשההון הראשוני משמש להקמת החברה, גיוס עובדים, פיתוח מוצרים או שירותים, ומכירתם.

מכיוון שההון ההתחלתי מגויס לפני שהחברה רווחית, ההשקעה בחברת הזנק נחשבת להשקעה בסיכון גבוה. רוב חברות ההזנק נסגרות ללא הגעה למימוש רווחים. מתוך הנותרות, חלק מגיעות להצלחה עיסקית סבירה או טובה אולם חלק מגיעות להצלחה פיננסית עצומה ומצליחות לענות על הציפיות הרבות אותם שואפים המייסדים והמשקיעים לקיים. מבחינת קרנות הסיכון נקרא מודל זה מודל ההום ראן שבו רק אחת מבין מספר החברות בפורטפוליו של הקרן תצליח לייצר רווח מספיק גדול על מנת לכסות על ההפסדים בהשקעות שלא זכו למימוש רווחים (אקזיט).

בשנים האחרונות של המאה ה-20 קמו מספר רב של חברות הזנק בתחום ההיי טק ברחבי העולם, שעסקו בעיקר במיזמים הקשורים באינטרנט. רבים מהיזמים, ובכללם ישראלים רבים, הצליחו לנצל את הגאות בבורסת הנאסדאק בארצות הברית ולהנפיק את החברות האלו במחירים גבוהים, בלא שהציגו מודל עסקי סביר ובלא שרשמו רווחים ואפילו הכנסות משמעותיות. דוגמה טובה לחברה כזו היא חברת מיראביליס עם תוכנת המסרים המידיים ICQ שנמכרה לענקית התוכנה AOL ב-407 מיליון דולר. עם זאת, תחילת המאה ה-21 שמה קץ לגאות, במה שכונה בתקשורת "התפוצצות הבועה", כאשר הכוונה היא לבועת ההיי טק. עקב כך הוצף השוק בעולם ובישראל במובטלי הייטק רבים, שנפלטו מחברות הזנק שנסגרו או הצטמצמו. חברות מסוימות כגון eBay ואמזון הצליחו לשרוד למרות הקשיים ושמרו על רווחיות גם בתקופה קשה זו לתעשיית האינטרנט.

בשנים האחרונות עולה מחדש קרנן של חברות הסטרטאפ הישראליות כשמספר לא מבוטל של חברות מצליחות לממש את הפוטנציאל שלהן ולממש רווחים.


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר