מכס – BusinessPedia Feedback Form

מכס

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

מכס הוא מס המוטל על היבוא בלבד וחל רק על קבוצות מוצרים מסוימות בייבוא מארצות שלישיות, רוב הייבוא לישראל פטור לחלוטין ממכס, בתוקף הסכמי סחר חופשי שעליהן חתמה ישראל עם השוק האירופי המשותף, ארה"ב, אפט"א וכו', בשנת 2000 רק 11.6% מן היבוא היה חייב במכס. ההכנסות ממכס בשנת 2003 הסתכמו בכ-1.4 מיליארד ש"ח.

צווים המאוגדים ב"תעריף המכס" קובעים על אילו מוצרים יחול מכס ועל אילו לא. הצווים כוללים מגוון טובין האפשריים.

תוכן עניינים

[עריכה] מטרת הטלת מכס

מטרתו העיקרית של המכס להגן על הייצור המקומי מפני ייבוא מתחרה. וכן, בעת הצורך, משמש ככלי לשיפור מאזן התשלומים ועל תעשיות צעירות על-ידי ויסות היבוא. המכס משמש לעיתים גם כאמצעי פיסקלי אך פחות מבעבר, וזאת לאור מדיניות חשיפת היצור המקומי ליבוא מתחרה וכן החתימה על הסכמי סחר בינלאומיים עם גושים וארצות בודדות.

[עריכה] אופן חישוב המכס

מכס מחושב באחת משלוש דרכים:

  1. מס על הערך - המוטל כאחוז מסויים מן הערך.
  2. מס קצוב - מוטל כסכום קבוע בש"ח לפי יחידת המידה המאפיינת את הטובין.
  3. מס מעורב - תמהיל של מס על הערך ומס קצוב גם יחד.

לקביעת הערך של המוצר לצורך מכס חשיבות מרובה היות והוא משמש בסיס לגביית מסים נוספים ביבוא כמו מס קניה ומע"מ. במסגרת חברותה והתחייבותה של מדינת ישראל לארגון המסחר העולמי הפעילה ישראל ב-1 בינואר 1998 את שיטת הערכה שמחייב הארגון המכונה קוד הערכה גאא"ט, שיטת הערכה שבמסגרתה טובין מיובאים מוערכים בהתבסס על המחיר העסקה, כפי שרשום בחשבון הספק.

ישראל חברה בארגון המכס העולמי, במסגרת חברותה בארגון היא חתומה על האמנה הבין לאומית למבנה תעריף מכס אחיד, המכונה HARMONAIZED SYSTEM ותעריף המכס הישראלי בנוי בהתאם לשיטה זו.

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר