הצהרת הון – BusinessPedia Feedback Form

הצהרת הון

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

דו"ח שנתי - טופס 1301

הצהרת הון

הצהרת הון (באנגלית: Capital Declaration) הינה דיווח אשר נישום מוסר למס הכנסה על פי דרישת פקיד שומה אשר בה מצהיר הנישום על כל נכסיו והתחייבויותיו למועד מסוים.

תוכן עניינים

[עריכה] מטרת הצהרת ההון

מטרת ההצהרה היא לבחון נאותות וסבירות דיווחי ההכנסה של נישום בדוחו"ת השנתיים ונועדה לתת למס הכנסה מידע על מצב הנכסים בניכוי ההתחייבויות של אדם ליום מסוים.

[עריכה] חובת הגשת הצהרת הון

עצמאי, בעלי חברות וכן שכירים בעלי הכנסות גבוהות מתבקשים להגיש הצהרת הון. בדרך כלל, עצמאי מתבקש להגיש הצהרת הון ראשונה במהלך שנת המס הראשונה כעצמאי ולאחר מכן, כל כמה שנים יתבקש לתת הצהרת הון נוספת.

[עריכה] מילוי הצהרת הון

כל נישום רשאי למלא את הצהרת ההון בעצמו, אך מומלץ לקבל יעוץ מקצועי מרואה חשבון או יועץ מס.

הדיווח כולל את כל נכסי התא המשפחתי ובכלל זה בן או בת הזוג והילדים עד גיל 18 ובמקרים מסוימים שנקבעו בפסיקה, כולל אף בני משפחה נוספים אשר מקיימים יחד משק בית משותף. המידע ניתן לא רק לגבי הנכסים העסקיים, אלא גם ובעיקר לגבי הנכסים הפרטיים, כגון, שווי בית המגורים, שווי המכוניות, חשבונות הבנק, החסכונות וקרנות הגמל בבנק, שווי הריהוט ומכשירי החשמל בבית המגורים ועוד. מסך הנכסים יש להפחית את ההתחייבויות העסקיות והפרטיות הקיימות ליום הצהרת ההון. כגון, יתרות חובה בבנקים והלוואות ומשכנתאות, כאשר היתרה נטו מהווה את סך ההון ליום הצהרת הון.

[עריכה] מועד הגשת הצהרת הון

מועד הגשת הצהרת הון הוא 120 יום ממועד דרישת ההצהרה. במקרים מסוימים ניתן לקבל הארכה לתקופה זו, לפי שיקול דעתו של פקיד השומה. אי-הגשת ההצהרה במועד גוררת קנס.

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר