הלבנת הון – BusinessPedia Feedback Form

הלבנת הון

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

העלמת מס
תכנון מס

ידיעות קשורות
  • 8 בינואר, 2008: בנק ישראל קונס את הבינלאומי ב-5.5 מיליון שקל בשל עבירות על חוק איסור הלבנות הון שבוצעו ב-2006. globes


הלבנת הון היא פעולת הסוואה של רכוש והון שמקורם בפשיעה, ושתילתם במערכת הכלכלית פיננסית, על-מנת שיוכרו כלגיטימיים. הלבנת הון נקראת גם כיבוס כספים (באנגלית: Money Laundering) ונעשית על-מנת להסתיר את מקור הרכוש ואת זהות בעליו.

תוכן עניינים

[עריכה] חוק איסור הלבנת הון

חוק איסור הלבנת הון נחקק בשנת 2000 במסגרת המאבק הבינלאומי בפשע המאורגן ובעבריינות בתחום הסמים המסוכנים. מטרת החוק להתחקות אחר ניסיונות להסתיר את מקורו הבלתי חוקי של רכוש. תכליתו למנוע את הצלחת מאמציהם של עבריינים כבדים וארגוני פשיעה לעשות שימוש במערכות פיננסיות מקומיות ועולמיות, תוך ניצול יעילותן והגלובליזציה שלהן, במגמה להלבין בהן סכומי כסף גדולים, באופן שלא יהיה ניתן לשחזר את המקור העברייני שלהם.

חוק איסור הלבנת הון חל רק על פעולות בכספים או רכוש שהופקו במישרין או בעקיפין מעבירה שהוגדרה בחוק כעבירת מקור, או ששימשו לביצועה של אותה עבירת מקור או אפשרו אותה. רשימה סגורה של עבירות המקור מצויה בתוספת הראשונה לחוק. הרשימה כוללת עבירות רבות המאפיינות פשיעה חמורה לרבות אלימות, עבירות רכוש, סמים וטרור. בנוסף על אלה כלולות ברשימת עבירות המקור גם עבירות על חוק ניירות ערך, עבירת המירמה ועבירת רישום כוזב במסמכי תאגיד.

בישראל עבירות מס אינן נחשבות לעבירות מקור, זאת בניגוד למקובל ברוב העולם.

[עריכה] הפיקוח על איסור הלבנת הון

הפיקוח על יישום חוק איסור הלבנת הון הוטל על הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. תפקידה של הרשות הינו לנהל את מאגר המידע הכולל את הדיווחים מן הסקטור הפרטי. על הרשות לעבד מידע זה, לנתחו ולהעבירו רק למי שהוסמך לקבלו על פי הוראות החוק.

הרשות מסייעת לרשויות החקירה בארץ ובעולם בחשיפת עבירות של הלבנת הון ומימון טרור, תוך שימוש במידע ובידע הייחודיים הנמצאים בידיה. לרשות אין סמכויות חקירה והיא מהווה חיץ בין רשויות החקירה לבין הסקטור הפיננסי באופן המעודד שמירה על פרטיות המידע שבידיה.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר