הבורסה לניירות ערך – BusinessPedia Feedback Form

הבורסה לניירות ערך

מתוך BusinessPedia

(הופנה מהדף בורסה לניירות ערך)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בורסה (באנגלית:Stock Exchange) היא זירת מסחר ממוחשבת ומשוכללת, לקנייה ולמכירה של ניירות ערך ומהווה מעין שוק וירטואלי שבו מוכרים וקונים מניות וניירות ערך אחרים. הבורסה לניירות ערך בתל אביב הוקמה בשנת 1953 ומפעילה מערכות מסחר ממוחשבות בכל ניירות הערך הנסחרים: מניות, המירים, אג"ח, מק"מ, תעודות סל, תעודות בחסר ואופציות.

תוכן עניינים

[עריכה] מבנה הבורסה

  • הבורסה היא חברה בע"מ, שבעליה, המכונים "חברי בורסה", הם בנקים וחברים שאינם בנקים (בעיקר ברוקרים), שבאמצעותם משקיעים סוחרים בבורסה.
  • מבנה הבורסה ופעילותה מוסדרים בחוק ניירות ערך 1968, והרשות לניירות ערך היא הזרוע השלטונית הישירה המפקחת על פעילותה.
  • מסלקת הבורסה ומסלקת מעו"ף הינן חברות בנות של הבורסה.
  • דירקטוריון הבורסה מורכב מ-16 דירקטורים ביניהם דירקטורים חיצוניים מקרב הציבור, דירקטור מבנק ישראל, דירקטור ממשרד האוצר ושבעה נציגים של חברי בורסה.

[עריכה] מסלקת הבורסה

הבורסה אחראית גם על סליקת המסחר המתבצעת ע"י מסלקת הבורסה. הסליקה משלימה את פעולת המסחר, לאחר רכישת המניה מטפלת המסלקה בהעברתה לחשבון הבנק של הקונה, ובהעברת הכסף תמורתה מהקונה למוכר. כאמור, מסלקת הבורסה ומסלקת מעו"ף הינן חברות בנות של הבורסה.

[עריכה] תפקידי הבורסה

הפעילות בבורסה הינה אחד האמצעים המרכזיים לגיוס כספים על ידי חברות ועל ידי הממשלה, באמצעות מניות ואיגרות חוב. הסקטור העסקי משתמש בכספים למימון מחקר ופיתוח, לצורך הקמה והרחבה של מפעלים, להשקעות בציוד וכן להגדלת התעסוקה והצמיחה. המימון שמספקת הבורסה מסייע גם ליזמים לגדול ולהתפתח. בנוסף, מבצעת הממשלה הפרטות של בנקים וחברות ממשלתיות דרך הבורסה.

[עריכה] הכנסות הבורסה

הבורסה גובה עמלה על כל קניה ומכירה של נייר ערך. הכנסות הבורסה מכסות את ההוצאות התפעוליות הכרוכות בהפעלת מערכות המסחר והסליקה המשוכללות. יתר ההכנסות מופנות להשקעה בשכלול מערכות אלו, למתן שירותים שונים וכן ליצירת רזרבות לשנות שפל ולאירועים בלתי צפויים.

[עריכה] הפיקוח על הבורסה

מבנה הבורסה ופעולותיה מוסדרים בחוק ניירות ערך, שנחקק בשנת 1968, והרשות לניירות ערך היא הזרוע השלטונית הישירה המפקחת על פעילותה של הבורסה, באופן שוטף והדוק. תפקיד הרשות לניירות ערך הוא לשמור על האינטרסים של ציבור המשקיעים.

[עריכה] קישורים חיצוניים

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר