2024-04-12 14:43

לא נותנים לו להרוס לנו את הקריירה: איך OCD יכול להשפיע עלינו במקום העבודה ומה אפשר לעשות כדי להתמודד איתו?

הפרעה טורדנית כפייתית, או בשמה המוכר יותר OCD, הפכה בשנים האחרונות למוכרת בקרב האוכלוסייה. עם הזמן הולכת וגוברת המודעות להפרעה ולהשלכותיה על התפקוד היומיומי התקין של הסובלים ממנה, בין אם מדובר בהשלכות על החיים האישיים שלהם ובין אם על החיים המקצועיים. למעשה, אנשים רבים הסובלים מ-OCD עשויים למצוא את עצמם במצוקה במקום עבודתם עקב השפעתם של תסמיני ההפרעה. אז כיצד יכולה הפרעת ה-OCD להשפיע עלינו במקום העבודה וכיצד לא נאפשר לה להרוס לנו את הקריירה? במאמר שלפניכם ריכזנו עבורכם את כל המידע.

מהי הפרעה טורדנית כפייתית?

לא מעט אנשים מהפרעה טורדנית כפייתית, וחלקם אף אינם מאובחנים. הסובלים מ-OCD חווים מחשבות פולשניות שמעוררות מצוקה בצורת לחץ, גועל או חרדה, וכדי להיפטר ממחשבות ומתחושות אלה, עולה בהם הצורך לבצע "טקס" שמביא להקלה. אותו טקס יכול לבוא לידי ביטוי באופנים שונים, בהתאם למחשבה הטורדנית ולמצוקה שעולה, אולם הטקס מביא להקלה זמנית בלבד משום שאותה מחשבה חוזרת ונשנית בצורה אובססיבית. באתר חיבורים תוכלו לקרוא מידע נוסף אודות ההפרעה הנפשית שנחשבת לרביעית בשכיחותה בעולם המערבי.

כיצד ההפרעה יכולה להשפיע עלינו במקום העבודה?

האופן שבו ה-OCD עלול להשפיע עלינו במקום העבודה תלוי באופן שבו ההפרעה מתבטאת אצלנו. ההפרעה מתבטאת בכמה דרכים ואופנים, כאשר הסוגים הבולטים שלה הם: חרדה סביב סדר, ניקיון וזיהומים חיידקיים; בדיקה חוזרת ונשנית הנובעת מפחד לשכוח לבצע פעולות מסוימות; חזרה על פעולות, מילים וטקסים שונים; דחף כפייתי לאגור חפצים; פרפקציוניזם ועוד רבים.

 

 

מחשבות אובססיביות והתנהגות קומפולסיבית עלולות לגזול ממתמודדי ה-OCD זמן יקר, במיוחד כאשר הטקסים חוזרים ונשנים. לכן, ההפרעה עשויה להשפיע על המתמודדים בכל תחומי החיים – גם בכל הקשור לקריירה. לדוגמה, אם אצל מתמודד OCD ההפרעה מתבטאת בחרדה סביב סדר וניקיון, הוא עשוי להשקיע את מרבית זמנו ברחיצת ידיים כפייתית ובתדירות גבוהה, בניקיון אובססיבי של סביבתו ובסידור חפצים, מה שעלול להוביל לחוסר ריכוז בביצוע העבודה ולתפוקת עבודה נמוכה. לכן, אנשים רבים שמתמודדים עם ההפרעה מתקשים מאוד לשמור על מקומות עבודה ולהתקדם בהיררכיה הארגונית.

טיפול ודרכי התמודדות עם ההפרעה

החדשות הטובות הן שיש מה לעשות כדי להתמודד עם הפרעת OCD. אחד הטיפולים שנחשבים ליעילים ביותר להתמודדות עם הפרעה טורדנית כפייתית הוא טיפול CBT, כלומר – טיפול קוגניטיבי התנהגותי. טיפול CBT עובד על שינוי דפוסים, בין אם מדובר בדפוסי חשיבה ובין אם בדפוסי התנהגות, ומטרתו היא בראש ובראשונה לזהות את המחשבות הטורדניות ולהצביע על הקשר ביניהן לבין החרדה. לאחר מכן, עובדים על שינוי הדפוסים ההתנהגותיים על ידי חשיפה הדרגתית למצבים מעוררי לחץ וחרדה, ולומדים יחד להימנע מהפעולות הכפייתיות באופן הדרגתי ומבוקר. טיפול זה נמצא יעיל לטווח הארוך והוא מסייע בהקניית הרגלים חדשים וקלים יותר ליישום.

סיכום

לסיכום, הפרעה טורדנית כפייתית עלולה לפגוע בתפקוד היומיומי של הסובלים ממנה, אך עם טיפול נכון בעזרתו של איש מקצוע ניתן לחיות לצידה בצורה מיטבית ולנהל אורח חיים תקין ומלא, לרבות חיי משפחה, ניהול קריירה וכדומה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות