2024-04-12 13:11

הסכם מייסדים – מה זה אומר?

כאשר שותפים או יזמים מבקשים לעבוד ביחד במסגרת שיתוף פעולה עסקי, מוטב שיחתמו על הסכם מייסדים. מדובר בחוזה בעל תוקף משפטי שנועד להסדיר שורה של סוגיות מגוונות. הן נוכחיות והן עתידיות. את החוזה מוטב לעשות בשלב כמה שיותר מוקדם, לפני שהחברה קמה, כך שסך התהליך יתקיים באופן מסודר, נטול כעסים וסימני שאלה. מה אם כן מצריך חוזה שכזה, מה החוזה כולל וכיצד ניתן לייצר אותו באופן נוח, יעיל ומותאם לסך הקריטריונים האישיים? כל המידע מחכה לכם כאן.

מה כולל הסכם מייסדים

כפי שהתחלנו לציין, הסכם מייסדים הוא חוזה בין שותפים עסקיים. מדוע אנו מציינים זאת? כיוון שיש חוזה דומה, אך בעל אופי שונה. לצד חוזה מייסדים קיים חוזה שותפים. מבחינת תוכן, לא קיימים הבדלים משמעותיים, אך מבחינת מהות, ההבדל מרכזי. מה אם כן נחוץ עבורכם? אם מדובר בחברה בע"מ, נדרש לחתום על הסכם מייסדים, ואם מדובר בשותפות, יש לחתום על הסכם שותפים. עוד נחדד שכפי שכבר ציינו, הסכם מעין זה נדרש להיות מותאם באופן אישי אל מול שורה של צרכים נקודתיים, אך מעבר לכך נחדד שכל חוזה מייסדים נוגע בנקודות הבאות:

  • חלוקת סמכויות ותפקידים כלפי השותפים והחברה.
  • התמודדות עם סכסוכים – קובעים מראש אם נעזרים בבוררות, בגישור וכדומה.
  • החלטה לגבי הרוב הנחוץ על מנת להעביר החלטות.
  • קביעה לגבי חלוקת נכסים במקרה ששותף עוזב, או במקרה שהחברה מתפרקת.

 

 

מה עוד כולל הסכם מייסדים?

מעבר לסעיפים שציינו, הסכם מייסדים נוגע במגוון נקודות נוספות. כך למשל הוא מסייע לעגן זכויות, למנות בעלי תפקידים משלימים, מגדיר באלו מקרים ההסכם מבוטל, דן למי ישנה זכות לחתום על מסמכים רשמיים, מסדיר היכן ממוקמת החברה ועוד. כפי שמתחיל להתבהר, מדובר בהסכם בעל חשיבות יתרה. מדובר בהסכם שמשפיע באופי ניכר על התנהלות החברה, על חלוקת תפקידים, על זכויות מייסדים ועל מגוון שינויים עתידיים ומשמעותיים שנוגעים ליציבות ולהצלחת החברה. אי לכך חשוב ביותר שעו"ד שבקיא בתחום יהיה אחראי על תהליך החתימה. הן כדי שיוביל להסכם האידאלי ביותר, הן כדי שיוביל להסכם כמה שיותר ממוקד והן כדי שיפתור מראש מגוון בעיות ונושאים שעלולים להוביל למחלוקות. מכאן שאם מבקשים לבצע את ההסכם באופן מידי ומקצועי, מוזמנים להכיר את שירות מבית ליגל איט.

סוגרים חוזה מייסדים בליגל איט

חברת ליגל איט מסייעת לחתום על הסכם מייסדים באופן מהיר, בתוך 48 שעות זוכים להיות עם החוזה ביד. באופן מקצועי, לצד עורכי דין מקצועיים ומנוסים ובאופן נוח ומקוון. כל שנדרש לעשות זה לקבוע שיחת וידאו ולצאת לדרך. לקבל הצעת מחיר מותאמת אישית, לדייק את החוזה שעומד על הפרק וליהנות מהידיעה שעורך דין מקצועי חשב עבורכם על סך התמונה. כאן נחדד שעורך דין שבקיא בתחום לא רק יסייע להתאים את החוזה באופן נקודתי ויאיר מגוון סוגיות, אלא גם יסייע לקבל מגוון החלטות חשובות שבעתיד עשויות לשרת את טובת החברה.

לא חובה אך הכרחי

לאור כל זאת, ראוי להבהיר שהסכם מייסדים אינו עוד הסכם שנועד לחלק תפקידים ולמנוע בעיות וסכסוכים עתידיים. אם רק מבצעים אותו נכון, ביכולתו לפתור מגוון בעיות שנוגעות למהות של החברה. אז נכון שאין חובה לחתום על ההסכם, אך בסופו של יום מדובר באינטרס אישי, בצעד אחראי ונדרש. מכאן שאם שותפים בחברה בע"מ, מוטב לעשות את ההסכם בהקדם הניתן. טרם מצטרפים עובדים נוספים, טרם עומדים מול סוגיות משמעותיות וטרם מתחילים לצוף קשיים.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות