2024-05-20 18:06

איך עובדת מדפסת לייזר?

מדפסות לייזר הן בין המוצרים המשרדיים הבולטים ביותר בעסקים, מזה שנים. זאת, בזכות יתרונות לא מבוטלים עבורם. כיצד הן עובדות? מדוע כדאי לקנות מדפסת לייזר? ואיך היא עשויה להשתלם לטווח הרחוק?

מצביעים עם הארנק

בפני עסקים שמעוניינים לרכוש מדפסות, עומדות במבט כללי שתי טכנולוגיות לבחור מהן – מדפסות הזרקת דיו ומדפסות לייזר. יש טכנולוגיות הדפסה נוספות, כגון הדפסת תלת ממד או הדפסה תרמית, אבל לרוב השימושים בעסקים, מדובר בפועל על השתיים שהזכרנו. באופן מיוחד, מדפסות לייזר הן רכישה משתלמת עבור עסקים. ההוכחה לכך פשוטה: הם "מצביעים עם הארנק" לאורך השנים ורוכשים בעיקר מדפסות מסוג זה. כמובן, הכול תלוי בדרישות השימוש במדפסת, שהן לא אותו דבר תמיד. יש עסקים ומצבים, שבהם מדפסת הזרקת דיו עשויה להיות עדיפה.

כיצד עובדות מדפסות לייזר?

במדפסת לייזר ישנו מנגנון מסתובב דמוי תוף ועליו חומר ההדפסה, אשר מכונה בשם טונר. הדף שעליו מעוניינים להדפיס, מועבר על ידי המדפסת בקרבת תוף זה. את הטונר מעבירים מהתוף אל הדף באמצעות מתח חשמלי גבוה, אשר יוצר חשמל סטאטי. הדף לבן והטונר הוא בצבע שחור וישנו כמובן צורך במנגנון, שישלוט באופן העברת הצבע השחור לדף. קרן לייזר (שהיא גם מקור השם לטכנולוגית הדפסה זו) משמשת למטרה זו, תודות לכך שהיא מסוגלת לפרק מטען אלקטרוסטאטי. הקרן מכוונת לנקודות ספציפיות, באמצעות מראה. טכנולוגיה דומה בשם מדפסת LED, משתמשת בדיודות פולטות אור (LED) במקום קרן הלייזר.

איך עובדת מדפסת לייזר?

למי ומתי הן מתאימות במיוחד?

יש שיקולים רבים לגבי התאמה או חוסר התאמה של מדפסות לייזר, עבור כל עסק ספציפי. עם זאת, ניתן לומר כללית, שמדפסות לייזר מתאימות בעיקר ל

  • היקף גדול של הדפסות שחור לבן – השימוש הנפוץ ביותר במדפסות אלה. כפי שהבנתם מההסבר הטכני, ההדפסה היא למעשה בשחור. מדפסת לייזר מסוגלת להדפיס גם גוונים שונים של שחור, כך שמתקבל אפור. זו היא בעצם הדפסה במונוכרום (צבע אחד) שיוצר גווני אפור (grayscale). הדפסות צבע דרושות בעסקים לא פעם, אך פחות משחור לבן. חשוב להזכיר בהקשר זה, שיש מדפסות לייזר שמסוגלות להדפיס גם בצבע.
  • עבור עמידות ואמינות לאורך זמן – עבור היקף הדפסות גדול ובכלל לשימוש בעסקים, העמידות חשובה מאוד. אם המוצר לא מפיק תוצאות איכותיות לאורך זמן, יהיה צורך לרכוש מדפסת חדשה.
  • למהירות הדפסה – עוד היבט שבו מדפסות לייזר נוטות להצטיין, הוא מהירות ההדפסה. גם כאן, התועלת מתבטאת במיוחד בכמויות הדפסה גדולות.

השיקולים הכספיים

השיקולים הכספיים של כדאיות מדפסת לייזר, מאזנים בין כמה נקודות שונות. לתועלות שציינו עד כאן יש השלכות כספיות כמובן. הן מתבטאות למשל בעלות לדף מודפס, שלרוב תהיה נמוכה יותר בלייזר, ביחס למדפסות הזרקת דיו.

עמידות המדפסות האלה לאורך זמן, מתבטאת בצורך מופחת בתיקונים וברכישת מדפסת חדשה. מצד שני, יש להוסיף לכך גם היבטים נוספים, כגון עלויות החומרים המתכלים לאורך זמן. מדובר על נייר ועל טונר, שהוא יקר יותר ממחסניות דיו למדפסת הזרקת דיו. מחירים כגון 300 ש"ח, 400 ש"ח ואף 500 ש"ח לטונר, אינם יוצאי דופן. ומדובר על טונר שחור לבן – הצבעוני יקר יותר! כמו כן, מדי פעם עשויה להידרש החלפת ה"תוף" של המדפסת. אם תזדקקו גם להדפסות צבע, רכישת מדפסת לייזר שהיא צבעונית תעלה יותר. השורה התחתונה של העלויות והכדאיות, תלויה מאוד בדפוסי השימוש בהדפסות, של העסק הספציפי.

לסיכום

לעסקים וגם לאנשים פרטיים שמדפיסים בכמויות גדולות, כדאי מאוד להכיר מדפסות אלה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות