2024-05-20 17:47

הוקמה בעקבות השראה גדולה: הכירו את עמותת אחינועם בראשות משה, רפי ואיל אדרעי

הקמתה של עמותת אחינועם בשנת 2018 הובילה לשינוי משמעותי בחברה הישראלית, וזאת על רקע פעילות ענפה המתבצעת מזה שנים ארוכות למען צמצום פערים בחברה וכן דאגה לדור העתיד. אולם, רבים אינם יודעים כי מאחורי סיפור ההקמה של העמותה עומד סיפור גבורה מרגש של לוחם אמיץ שנפל במלחמת יום העצמאות. מי היה רפאל אדרעי ז"ל? כל הפרטים בסקירה הבאה.

רפי אדרעי ז"ל – הלוחם האמיץ שנפל בזמן מלחמת יום העצמאות

רפאל (רפי) אדרעי ז"ל נולד וגדל בעיר צפת. עוד בילדותו הוא החליט לקחת חלק פעיל בחיי החברה בעיר צפת, והשתלב בתפקיד של מדריך בתנועת הנוער העובד והלומד, כל זאת בזמן שהוא גם מסייע לפרנסת המשפחה. בפרק זמן קצר הוא הצליח לבסס את מעמדו והפך למדריך מוערך ואהוב מאוד, עד אשר שימש בתפקיד של מדריך ראשי. עם הצטרפותו לשירות הצבא רפי אדרעי הפך לאחד מהחיילים המשמעותיים ביותר בהגנה על העיר הנצורה צפת, בייחוד על רקע היותו מומחה לסליקת נשק. עם פרוץ מלחמת יום העצמאות הוא לקח ביחד עם חבריו חלק פעיל בלחימה, ואף התבלט בתור לוחם אמיץ שנפל בגיל 24 בלבד לאחר שהצטרף ביחד עם לוחמים נוספים להגנה על המשלט. הוא נהרג כתוצאה מרסיס של קליע שחדר לעורפו, והוא נקבר בעיר ראש העין. מאז מותו בני משפחתו ממשיכים לקדם את המסורת אותה התחיל, וזאת על ידי עשייה חברתית ענפה המגיעה לידי ביטוי בהקמה של בית יד לבנים, לצד הקמתה של עמותת אחינועם.

עמותת אחינועם הוקמה על ידי האחיינים של אדרעי – רפי אדרעי הקרוי על שם הדוד האהוב, משה אדרעי וכן איל אדרעי. האחים החליטו להרים את הכפפה ולהקים את העמותה כחלק מחובה מוסרית וערכית של מי שגדלו בעיר צפת. העמותה אשר נקראת על שמו של אב המשפחה הצליחה להוביל ליצירה של שינוי משמעותי בחברה הישראלית, כפי שניתן לראות עם שורה ארוכה של תוכניות חברתיות פורצות דרך.

 

 

קידום של שיפוץ מבנים בעיר צפת

אחת מתוכניות הדגל של עמותת אחינועם התחילה בתור פיילוט. מדובר בתוכנית שבמסגרתה שיפצו בעמותה ספרייה בעיר צפת, כחלק מהבנה כי מדובר באלמנט חיוני להתקדמות וללמידה של בני נוער המתגוררים בעיר. רפי אדרעי מעמותת אחינועם ביחד עם אחיו משה אדרעי וכן איל אדרעי רואים בעיר צפת כמנוע צמיחה משמעותי של הפריפריה, ועל כן במסגרת התוכנית הזו מקדמים בעמותה גם חינוך מוזיקלי. לאור ההצלחה של הפיילוט הראשוני, הוחלט להרחיב את התוכנית גם לערים נוספות, כל זאת בהתנדבות מלאה המתבצעת על ידי המתנדבים של העמותה.

דואגים לדור העתיד באמצעות תוכנית קידום להשתלבות במסגרת הצבאית

תוכנית נוספת של עמותת אחינועם מתמקדת בדאגה לדור העתיד, ובייחוד לבני נוער המשתייכים לעדה האתיופית. כמי שרואים בסיפור העלייה כחלק בלתי נפרד מהתקומה של מדינת ישראל, ועל כן במסגרת התוכנית הזו מקדמת העמותה תוכנית שבמסגרתה תלמידים ותלמידות מגיל 16 נכנסים למסגרת שבמסגרתה מקדמים ערכים כמו מנהיגות, שיפור היכולת הפיזית לצד המנטלית, כל זאת מתוך מטרה להגביר את הסיכויים להשתלבות בתפקידים בכירים בצבא. תוכנית זו הצליחה ועדות לכך ניתן למצוא במספר הבוגרים הגבוה שהצליח להתקבל לתפקידים בכירים וכן קיבל את דרגות הקצונה, כאשר העמותה מעניקה גם מלגות כלכליות בעבור בוגרים המתקבלים לאקדמיה.

לסיכום

הסיפור מעורר ההשראה של רפי אדרעי ז"ל שלחם באומץ ובתעוזה ממשיך להנחות את בני משפחתו, כפי שניתן לראות בעשייה החברתית הענפה המתבצעת מאז שנת 2018 ועד היום, בעקבות הקמתה של עמותת אחינועם.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות