2024-04-12 12:13

היא עדיין איתנו: איך הקורונה משפיעה עלינו במקום העבודה?

מגפת הקורונה אשר פרצה בשנת 2020 הובילה לשינויים דרמטיים בכל תחומי החיים, כולל תחום התעסוקה. למעשה, הקורונה השפיעה באופן דרמטי על שוק התעסוקה בעקבות סגירה של מקומות עבודה על רקע של התפשטות המגפה, מה שהאיץ את הנושא של עבודה מהבית. לצד זה, שימוש בפלטפורמות שלא היו מוכרות בעבר כמו זום זינקו, כחלק מהבנה כי בעידן טכנולוגי ודיגיטלי אפשר לנצל את הפטלפורמות הללו לטובת ניהול, וזאת למרות כללי הריחוק החברתי. למרות שהיקף התחלואה ירד באופן משמעותי, הקורונה עדיין איתנו. כיצד הדבר מגיע לידי ביטוי במקומות העבודה? להלן הפרטים.

ביצוע בדיקות קורונה באופן קבוע

אם עד לפני פרוץ המגפה עובדים שהיו חולים המשיכו להגיע למקום העבודה או הודיעו על חופשה, כיום התמונה שונה בעקבות ההבנה כי כדאי לעשות בדיקת קורונה מהירה לטובת הפחתת הסיכוי לחשיפה של עובדים לנגיף. מקומות עבודה רבים כולל במגזר הפרטי ובוודאי במגזר הממשלתי החליטו לספק לעובדים שלהם בדיקות קורונה מהירות שאותן הן צריכים לבצע לפני יום העבודה, או רכישה עצמאית של עובדים. מדובר בכלי משמעותי שבמסגרתו ניתן היה לחזור למתכונת של עבודה מלאה מהעבודה, כל זאת בכפוף לתשובה שלילית בבדיקה.

מעבר לעבודה מהבית

בעקבות התפשטות המגפה, יותר ויותר עובדים מצאו את עצמם עובדים במתכונת היברידית של עבודה מהבית. מה שהיה עד לפני תקופת פרוץ המגפה נחלתם הבלעדית של עובדים עצמאיים הפך לחלק משמעותי מהעבודה של מיליוני עובדים בכל רחבי העולם, כולל כאן בישראל. בהקשר זה, אפשר להאזין לפודקסט מעניין על עבודה בימי קורונה, כל זאת מתוך מטרה להעשיר את הידע ואף להבין כיצד המגמה של עבודה מהבית משפיע על שוק התעסוקה.

גיוס מואץ של עובדים

מגפת הקורונה הובילה לזינוק של עשרות אחוזים במספר המובטלים, במספרים שלא נראו כמותם שנים ארוכות. אחוז המובטלים הגבוה הוביל ענפים שונים לחיזוק השורות וגיוס מואץ של עובדים במגוון תחומים, החל מתפקידים התחלתיים כמו למשל שליחים שזוכים לביקוש גבוה מאוד ועד מקצועות טכנולוגיים. קבלת הכשרה מקצועית המתבצעת באמצעות פלטפורמות ייעודיות כמו למשל הכשרה מטעם משרד העבודה מאפשרת לעובדים להיכנס לתחומים מבוקשים, כחלק מגיוס מואץ של עובדים במגוון רחב של תחומים שבהם נדרש כוח עבודה.

 

 

כניסה לבידוד

במידה ואתם נכנסים לבידוד בעקבות הידבקות בנגיף, חשוב לדעת כי מגיעות לכם זכויות שלא היו בעבר, כמו למשל תשלום מלא בעבור היעדרות מעבודה, וזאת בכפוף להחלטה של המנהל הישיר. בנוסף, לא מעט מקומות עבודה החליטו להעביר לעובדים ללא עלות מחשבים כמו גם ציוד הנדרש לביצוע של עבודה  מתוך הבידוד, במידה והדבר אפשרי מבחינה בריאותית. ניתן לקבל מידע אודות זכויות עובדים דרך אתרים מתמחים, כל זאת מתוך מטרה לנצל את הזכויות שמגיעות לכם ואף להמשיך את שגרת העבודה באופן שוטף.

לסיכום

נגיף הקורונה הוביל לשינויים דרמטיים ואפילו בעלי קנה מידה היסטורי בשוק העבודה. מה שהי הנדמה בעבר כסוג של פנטזיה כמו למשל עבודה חלקית מהבית או שימוש בפלטפורמות כמו זום לטובת קיום פגישות, הפך לחלק בלתי נפרד משגרת החיים של מיליוני עובדים. מיצוי זכויות בתחום של כניסה לבידוד לצד ניצול הזדמנויות בשוק תעסוקה תוסס שבו יש ביקוש גבוה לידיים עובדות מאפשר לכם כעובדים ליצור הזדמנויות חדשות, כל זאת בחסות הבנה כי מדובר במגפה שאומנם נמצאת בשליטה, אך בהחלט משנה את חוקי המשחק בשוק התעסוקה גם כאן בישראל וגם בעולם.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, ואין לראות בו חוות דעת רפואית ומקצועית. כדי לקבל את המענה המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות