2024-07-21 16:46

זכויות המפוטר: מה עושים אחרי השימוע – ואיך ממשיכים מכאן

קבלת זימון לפני פיטורין הוא אירוע משמעותי ובעל משמעות רגשית עמוקה, בין אם מדובר בסיום העסקה המתבצעת באופן מוסכם או כאשר מדובר בזימון שמגיע כרעם ביום בהיר. לאור החשש מפני היום שלאחר השימוע, חלק מציבור העובדים נותרים מבלבולים לאור המצב החדש. בשביל לסייע לכם, בחרנו להציג את כל המידע החשוב ביותר, כך שתוכלו להיערך ולהתארגן ליום שבו תמצאו את עצמכם ללא עבודה.

מהן הזכויות שמגיעות לעובדים שפוטרו?

טופס 161 הוא הודעה שהמעביד מעניק לכם בעקבות סיום עבודה. הטופס הזה מהווה אסכמתא לסיום קשרי עבודה של העובד עם המעביד. הטופס מחולק לשניים – החלק הראשון של הטופס כולל פרטים טכניים לגבי המעביד, תיק ניכויים, שם העובד, תקופת העבודה וכן מהי הסיבה לפיטורין. העמוד השני מתמקד בפרטים טכניים שקשורים בכספים שהצטברו בקופות ובקרנות שאליהן הופרשו התנאים הסוציאליים, כמו למשל קרן השתלמות וקרן פנסיה. החלק האחרון של הטופס הוא החלק החשוב ביותר והוא כולל את סכום הפיצויים שמגיע לכם לקבל מטעם המעביד. כאשר הפיצויים פטורים ממס, הדבר יהיה כתוב בטופס, ובכך נחסך מכם הצורך להגיע לפקיד השומה. יחד עם זאת, צריך לקחת בחשבון כי חלקם מהפיצויים מחויבים במס, ועל כן יש שתי אפשרויות – אפשרות אחת היא ללכת לפקיד השומה במס הכנסה במטרה לקבל אישור בנוגע לגובה המס ולספק את זה למעסיק. אפשרות שנייה היא לבצע רצף פיצוים לקצבה, וזאת מתוך מטרה לשמור את הפיצויים לגיל הפרישה.

זכויות המפוטר: מה עושים אחרי השימוע - ואיך ממשיכים מכאן

פדיון ימי חופשה

אחת מהזכויות החשובות ביותר בעבור ציבור העובדים ובוודאי בעבור מפוטרים היא צבירה של ימי חופשה. אם פוטרתם ממקום העבודה, אתם זכאים לקבל פדיון של ימי החופש, וזאת לאחר סיום תקופת ההעסקה. שימו לב כי את ימי החופש שלכם אי אפשר לצבור, ועל כן מומלץ להיעזר באתרים כמו אתר כל זכות לטובת חישוב ימי החופשה ובהתאם לכך קבלת הפיצוי הכספי שמגיע לכם בעקבות סיום העבודה.

היום שאחרי הפיטורין

לאחר קבלת מכתב הפיטורין והשלמת כלל ההליכים הבירוקרטיים, תוכלו לחתום אבטלה בלשכה או להתחיל בצעדים לטובת קריירה חדשה, וזאת על ידי קבלת ייעוץ תעסוקתי. מאחר ולא פעם ההליך של הפיטורין יוצר תחושה של חוסר מסוגלות, מומלץ לבחון גם טיפול רגשי אשר יכול לסייע לטובת הגברת הביטחון והדימוי העצמי, לצד שיפור של קורות החיים, כל זאת מתוך מטרה להוביל בסופו של דבר ליצירה של דרך חדשה בקריירה.

לסיכום

לאחר השימוע וקבלת מכתב הפיטורין, מימוש זכויות הוא חלק בלתי נפרד וחשוב מאוד לטובת קבלת כספים שמגיעים לכם כחוק כמו גם פדיון של ימי החופשה. זכרו כי מדובר רק באירוע נקודתי שאינו מעיד על הכישורים שלכם אלא להפך – מאפשר לכם לצאת לדרך חדשה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות