2024-07-21 16:28

מחיקת חובות למעוטי יכולת – כל מה שצריך לדעת

חובות כלכליים יכולים להוות נטל כבד עבור כל אדם, אך במקרה של מעוטי יכולת הם עלולים להוביל למצוקה קשה ואף לפגוע קשות באיכות חייהם. במקרים אלו מחיקת חובות למעוטי יכולת עשויה להיות פתרון יעיל המאפשר להם לפתוח דף חדש ולצאת מהמעגל הקשה של חובות. במאמר זה נדון בהליך מחיקת חובות למעוטי יכולת, נסביר את התנאים הדרושים ונפרט את החשיבות של עורך דין חדלות פירעון בהליך זה.

מחיקת חובות למעוטי יכולת בהוצאה לפועל

הליך מחיקת חובות למעוטי יכולת בהוצאה לפועל נועד לסייע לחייבים שנקלעו למצב של חדלות פירעון. המונח חדלות פירעון מתאר מצב שבו אדם אינו מסוגל לעמוד בהתחייבויותיו הכספיות ולפרוע את חובותיו במועד. מטרת החוק היא לאפשר לחייבים כאלו הזדמנות חדשה, תוך מתן אפשרות להיפטר מהחובות שצברו ולהתחיל דף חדש.

חשוב לציין כי דבר זה אינו ניתן באופן אוטומטי לכל חייב המבקש זאת, אלא בכפוף לעמידה בתנאים ובדרישות מסוימים. הרעיון הוא לתת הזדמנות נוספת לאנשים שנקלעו לחובות עקב קשיים ונסיבות חיים ולא כתוצאה ממעשים פליליים או מתרמית. כדי להיות זכאי לפטור על החייב להוכיח כי מיצה את יכולתו לשלם את החובות וכי הגיע למבוי סתום כלכלית.

תנאי סף לקבלת הפטור

קיימים מספר תנאי סף בסיסיים שעל החייב לעמוד בהם על מנת שיוכל להגיש בקשה למחיקת חובות ולהיות מועמד להליך זה:

  • מצב של חדלות פירעון מתמשכת: המבקש צריך להיות במצב שהוא אינו מסוגל לשלם את חובותיו במשך תקופה ארוכה ושלא מדובר במצב זמני וחולף.
  • חובות מעל סכום מינימלי: כדי להיכנס להליך נדרש להיות בעל חובות מצטברים מעל רף שנקבע בחוק.
  • תום לב: חשוב שהחייב הגיע למצב זה בתום לב ושיתף פעולה עם רשויות האכיפה. התנהלות שיש בה חוסר תום לב מצד החייב עשויה למנוע אישור הבקשה.

חייב שיעמוד בתנאי הסף יוכל להתחיל בהליך ולהגיש בקשה למחיקת חובותיו לרשם ההוצאה לפועל. ליווי של עורך דין חדלות פירעון מומלץ ביותר כבר בשלב הגשת הבקשה על מנת לוודא עמידה בתנאים ומילוי נכון של הטפסים הנדרשים.

 

מחיקת חובות למעוטי יכולת

 

שלבי הליך מחיקת חובות למעוטי יכולת

הגשת בקשה והחלטות הרשם

השלב הראשון בהליך הוא הגשת בקשה מסודרת לרשם ההוצאה לפועל על גבי הטפסים המתאימים. הבקשה צריכה לכלול את כל הפרטים הנדרשים לגבי החייב – נכסים, הכנסות והתחייבויות. כמו כן, יש לצרף אסמכתאות ומסמכים רלוונטיים התומכים בבקשה כמו דפי חשבון בנק, תלושי שכר, רשימות נכסים וחובות מפורטות ועוד.

לאחר הגשת הבקשה, הרשם יבחן את המקרה ויקבל החלטה האם יש מקום לפתוח בהליך הפטור. במידה והבקשה נמצאה מתאימה, הרשם יורה על המשך התנהלות התיק ויקבע לוחות זמנים להגשת התנגדויות מצד הנושים.

הליכים של הצדדים בתיק

לאחר פתיחת התיק, יכולים נושים להגיש לרשם התנגדויות מנומקות למחיקת חובות החייב אם הם סבורים שיש עילה המצדיקה זאת. מנגד, החייב יכול להגיב לטענות הנושים ולהציג את עמדתו בפני הרשם.

בשלב זה יכול הרשם לדרוש מהצדדים להציג ראיות נוספות ומסמכים לביסוס טענותיהם. הוא גם עשוי לזמן את הצדדים לדיון במעמד כל הצדדים כדי לברר את הפרטים. לעיתים ממונה בשלב זה גם נאמן מטעם הרשם שתפקידו לבדוק את מצבו הכלכלי של החייב ולהגיש דו"ח מפורט בנושא.

החלטה סופית ומחיקת החוב

בתום הבירור וההליך המשפטי מקבל הרשם החלטה סופית האם לאשר לחייב את מחיקת החוב. אם הרשם השתכנע שהחייב עומד בתנאים וראוי לכך, הוא יורה על מתן צו הפטור תוך קביעת תנאים למימושו (למשל תשלום חלקי של חובות על פי יכולת, הטלת מגבלות על החייב לתקופה מסוימת וכד').

הצו פוטר את החייב מתשלום יתרת חובותיו שבהליך הספציפי, למעט חובות מסוימים שלא ניתנים למחיקה על פי החוק (כמו מזונות, קנסות וכו'). החייב מקבל הזדמנות לפתוח דף חדש, כשהוא משוחרר מעול החובות הישנים.

תפקיד עורך הדין בהליך מחיקת חובות למעוטי יכולת

ליווי וסיוע לאורך ההליך

הליכי חדלות פירעון ופשיטת רגל מורכבים ומצריכים התמצאות בהוראות החוק הרלוונטיות והכרת ההליכים. ליווי של עורך דין המתמחה בחדלות פירעון יכול לסייע לחייב לעמוד בתנאים ולקדם את הבקשה למתן הפטור בצורה הטובה ביותר.

עורך הדין ילווה את החייב לכל אורך הדרך, החל משלב הכנת הבקשה, דרך ייצוג בפני הרשם מול הנושים והתנגדויותיהם ועד לקבלת הצו הסופי. הוא ידאג להכין את כל המסמכים הדרושים, יסביר את המשמעויות וידריך את החייב כיצד לפעול בכל שלב ושלב.

במהלך ההליך עשויות להתעורר שאלות ובעיות שונות מצד החייב. תפקידו של עורך הדין לתת מענה לשאלות אלו, להציע פתרונות ולסייע לחייב להתמודד עם האתגרים שמציב ההליך. הוא גם יוודא שהחייב עומד בכל הדרישות וממלא אחר ההוראות של רשם ההוצאה לפועל לאורך הדרך.

ייצוג בפני רשויות ההוצאה לפועל

הופעה בפני רשויות ההוצאה לפועל יכולה להיות מורכבת ומלחיצה עבור החייב. עורך הדין ייצג את החייב בצורה מקצועית בכל הדיונים מול הרשם. הוא יטען את טענותיו המשפטיות, יגיש בקשות במידת הצורך, יציג את הראיות לביסוס הבקשה לפטור וישיב לטענות הנושים. הופעה עם עורך דין מנוסה משפרת את הסיכויים למחיקת חובות למעוטי יכולת.

כמו כן, עורך הדין ידע להתמודד עם התנגדויות שעשויים להעלות נושים שונים. לעיתים ההתנגדויות יכולות להיות בלתי מבוססות או לנבוע מחוסר הבנה של ההליך. במקרים אחרים יכולות לעלות טענות מהותיות יותר כנגד מחיקת החוב. עורך דין מיומן ידע לזהות את הטענות, להכין מענה משפטי הולם ולהציגו בצורה משכנעת בפני הרשם.

ליווי צמוד של עורך דין הבקיא בהליכי חדלות פירעון הוא קריטי להצלחת ההליך. החייב המתמודד עם חובות יכול להיות רגוע יותר כשיש לצידו עורך דין המכיר את כל ההיבטים המשפטיים של ההליך ומלווה אותו לכל אורך הדרך עד להשגת הפטור המיוחל.

לסיכום

מחיקת חובות למעוטי יכולת היא הליך משפטי מורכב, אך עבור מי שעומדים בתנאים, הוא יכול לספק פתרון משמעותי לקשיים כלכליים. חשוב לפנות לעורך דין מומחה בתחום חדלות פירעון על מנת לקבל ייעוץ מקצועי וליווי לאורך כל ההליך. זכרו, יש לכם זכויות, וחשוב לא להתייאש ולמצוא את הדרך לצאת מהמצוקה הכלכלית שאתם נמצאים בה.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות