2024-05-20 11:01

תיקון מזגן: האם יש תקלות שתוכלו לתקן בעצמכם?

תיקון מזגן ביתי יכול להיות משימה מאתגרת, אך במקרים רבים ניתן לאתר ולפתור תקלות נפוצות בעצמכם. לפני שאתם מזמינים טכנאי מיזוג אוויר, כדאי לנסות ולאבחן את הבעיה ולתקן אותה באופן עצמאי. במאמר זה נסקור את הבעיות הנפוצות ביותר במזגני בית, נלמד כיצד להתכונן לתהליך התיקון ונראה מהם התיקונים השכיחים שניתן לבצע ללא עזרה מקצועית. המשיכו לקרוא!

בעיות נפוצות במזגני בית

יש מספר תקלות נפוצות שיכולות להתרחש במזגני בית ולפגוע בתפקודם התקין. בין אם מדובר במזגן שלא מקרר מספיק, מדחס שאינו עובד או תרמוסטט תקול, חשוב לזהות את הבעיה בשלב מוקדם. הכרת התסמינים תסייע לכם לבצע אבחון ראשוני ולהחליט האם לנסות ולתקן את התקלה בעצמכם או לפנות לעזרה מקצועית של טכנאי מזגנים מומלץ בקריות ובכל רחבי הארץ.

המדחס לא עובד

אם המזגן אינו מצליח לקרר כלל, ייתכן שהמדחס אינו פועל. המדחס הוא "הלב" של המזגן והתקלות בו הן מהשכיחות ביותר. כמה מהגורמים לכך יכולים להיות בעיות בכבלי ההתנעה וההרצה, פגמים במגען המזגן או פשוט כיבוי בלתי מכוון של המדחס. בהמשך נראה כיצד לבדוק ולהחליף את הכבלים והמגען במקרה הצורך.

קירור לא אחיד

האם חלק מחדרי הבית מקוררים יותר מאחרים? בעיה זו עשויה לנבוע מסתימה בתעלות המיזוג או מחוסר איזון בזרימת האוויר. נסו לנקות את פתחי האוורור ואת מסנני האוויר. ודאו שאין רהיטים או חפצים החוסמים את התעלות. אם הבעיה נמשכת, יתכן שתצטרכו לפנות לטכנאי מיזוג לבדיקה מקיפה של מערכת התעלות.

קירור לא מספק

מזגן שאינו מקרר מספיק את הבית הוא בעיה שכיחה, במיוחד בימי הקיץ החמים. סיבה אפשרית לכך היא דליפת גז הקירור מהמערכת. במקרה כזה יש לאתר את מקור הדליפה ולתקן אותו (דאגו לבדוק גם את רמות הגז ולמלא במידת הצורך). כמו כן, בדקו שהמזגן מכוון לטמפרטורה הרצויה בתרמוסטט.

אין קירור כלל

אם המזגן פועל אך לא מוציא אוויר קר, יתכן שהתקלה נובעת מסתימה בסלילי העיבוי או מתקלה בתרמוסטט. סלילי העיבוי הם חלק חיוני במערכת הקירור והצטברות לכלוך ואבק עלולה לפגוע בתפקודם. נקו את הסלילים בעדינות בעזרת שואב אבק או מברשת וודאו שהתרמוסטט מכוון לטמפרטורה הרצויה ושהוא תקין. אם הבעיה נמשכת, יתכן שיש צורך בהחלפת התרמוסטט.

המדחס נדלק ונכבה לסירוגין

אם המדחס של המזגן מפסיק לעבוד לאחר זמן קצר ומיד מתחיל שוב, הבעיה עשויה להיות בהגנת יתרת זרם של המדחס. הגנה זו מונעת נזק למדחס כתוצאה מעומס יתר, אך תקלה בה תגרום להתנהגות לא יציבה. במקרים כאלה מומלץ להזמין טכנאי מזגנים מוסמך לבדיקת המערכת.

תרמוסטט תקול

תפקודו התקין של התרמוסטט הוא קריטי לפעולת המזגן. אם מזגן אינו נדלק, לא מגיב לשינויים בטמפרטורה שהוגדרה או שהתצוגה שלו לא תקינה, כנראה שיש בעיה בתרמוסטט. לעיתים ניתן לפתור זאת בעזרת החלפת סוללות התרמוסטט. עם זאת, תקלות מורכבות יותר ידרשו בדרך כלל להחליף את התרמוסטט כולו.

הכנות ובדיקות לפני התיקון

לפני שמתחילים בתיקון המזגן חשוב לבצע מספר פעולות הכנה ובדיקות בסיסיות. תחילה, נתקו את המזגן מזרם החשמל כדי למנוע סכנת התחשמלות. כעת ניתן לגשת בבטחה לבדיקת הרכיבים השונים.

כיבוי החשמל

לפני שפותחים את המזגן ומתחילים לתקן, יש לוודא שהוא מנותק לחלוטין ממקור המתח. אתרו את המפסק הראשי של יחידת העיבוי (המעבה) וודאו שהוא במצב כבוי. רק לאחר מכן ניתן להמשיך בבטחה לשלבי הבדיקה והתיקון.

ניקוי סלילי העיבוי

סלילי העיבוי של המזגן הם המקום בו מתבצע תהליך פיזור החום. עם הזמן הם צוברים לכלוך, אבק ושומנים שפוגעים בתפקודם. לפני תחילת התיקון מומלץ לנקות אותם ביסודיות. השתמשו במברשת רכה או שואב אבק כדי להסיר הצטברויות של לכלוך וניתן להיעזר גם בחומרי ניקוי ייעודיים למזגנים.

בדיקת נתיכים

אם המזגן אינו נדלק כלל, ייתכן שאחד הנתיכים נשרף. פתחו את לוח החשמל של המזגן ובדקו את שלמות הנתיכים. נתיך שרוף יהיה שחור או מנותק. החליפו נתיכים שרופים בחדשים מאותו הסוג והספק. זכרו, נתיך נשרף הוא לרוב סימפטום לתקלה עמוקה יותר במערכת שיש לטפל בה.

בדיקת לוח הגישה

לוח הגישה של המזגן מכיל את מרבית הרכיבים החשמליים שלו. פתחו את הלוח ובדקו שאין סימני חריכה, נתקים או רכיבים פגומים. שימו לב במיוחד למצבם של כבלי ההתנעה והריצה ושל מגען הפיקוד. אלו הם רכיבים שנוטים להתקלקל עם הזמן ויש להחליפם במסגרת התיקון.

 

תיקון מזגן

 

תיקונים נפוצים

לאחר שביצעתם את הבדיקות הבסיסיות וזיהיתם תקלות פוטנציאליות, הגיע הזמן לטפל בהן. שני התיקונים הנפוצים ביותר שניתן לעשות ללא עזרת טכנאי הם החלפת כבלי ההתנעה וההרצה והחלפת מגען המזגן. בשני המקרים מדובר ברכיבים נפוצים לתקלות שהחלפתם פותרת חלק ניכר מהבעיות.

החלפת כבלי ההתנעה/ריצה

ליקויים בכבלי ההתנעה והריצה הם הסיבה השכיחה לכך שהמדחס אינו עובד. אם במהלך הבדיקה גיליתם שהכבלים נפוחים או פגומים, יש להחליפם. וודאו שאתם רוכשים כבלים מקוריים מתאימים לדגם המזגן שברשותכם. כדי להחליף את הכבל יש לנתקו מהמדחס, לפרוק בזהירות את החיבורים החשמליים ולהלחים את הכבל החדש במקומו. זכרו לבודד היטב את הנקודות החשופות בסרט בידוד חשמלי.

החלפת מגען המזגן

מגען המזגן הוא מעין מתג חשמלי הנשלט על ידי התרמוסטט ומפעיל את המדחס. תקלות במגען ימנעו את הפעלת המדחס או יגרמו לו להתנהגות לא יציבה. החלפת המגען דומה להחלפת הכבל – יש לנתק את הישן, להלחים את החדש במקומו ולבודד את החיבורים החשמליים. גם כאן, השתמשו אך ורק במגענים מקוריים התואמים את מפרט היצרן של המזגן שלכם כדי למנוע תאימות וביצועים לקויים.

טיפים לאחר תיקון מזגן

לאחר שסיימתם לתקן את המזגן, חשוב לפעול לפי מספר כללי אצבע כדי לוודא שהתיקון היה מוצלח ושהמזגן יפעל כראוי לאורך זמן. תנו למערכת זמן להתייצב, בדקו את איכות הקירור וודאו שלא נוצרו נזקים או דליפות במהלך התיקון. מספר טיפים פשוטים אלה יבטיחו את הצלחת התיקון ואת שביעות הרצון שלכם מתפקוד המזגן.

המתנה בהפעלה מחדש

לאחר שסיימתם את כל שלבי התיקון וחיברתם מחדש את המזגן לחשמל, אל תמהרו להפעיל אותו שוב. תנו למערכת זמן להתייצב ולמדחס לנוח לפחות 15 דקות בטרם תדליקו אותו. הפעלה מחדש מיידית עלולה ליצור עומס יתר ולגרום לנזק. בפרט, אם רק החלפתם את כבל ההתנעה, חכו לפחות 30 דקות כדי לאפשר לכבל החדש להיטען במלואו.

תקינות התיקון

כעת, כשהמזגן שוב פועל, וודאו שהתיקון אכן הצליח והבעיה המקורית נפתרה. אתרו את פתחי היציאה של אוויר הקירור ובדקו שמופק מהם אוויר קר באופן עקבי ואחיד. וודאו גם שסלילי העיבוי של יחידת העיבוי מפזרים חום כראוי. שימו לב לרעשים או תנודות חריגות שעשויים להעיד על תקלה חדשה שנוצרה במהלך התיקון. במקרה כזה, כבו מיד את המזגן ופנו לעזרה מקצועית של טכנאי מזגנים מוסמך. אם רכשתם מזגן חדש ואתם מאזור הצפון, תוכלו להיעזר בשירות של התקנת מזגנים בקריות כדי להבטיח שהמזגן שלכם יותקן כהלכה ויפעל היטב.

לסיכום,

תיקון מזגן ביתי יכול לחסוך לכם זמן וכסף רב בהשוואה להזמנת טכנאי בכל פעם שמתגלה תקלה. אם תפעלו לפי ההנחיות שפורטו במדריך זה, תוכלו לאתר ולתקן בעצמכם את מרבית התקלות הנפוצות במזגנים ביתיים. עם זאת, אל תהססו לקרוא לעזרה מקצועית בכל מקרה של ספק או אם אינכם בטוחים כיצד להמשיך. שילוב של תחזוקה שוטפת נכונה ותיקונים עצמיים יאריך את חיי המזגן שלכם ויבטיח שתוכלו ליהנות מקירור אופטימלי בביתכם לאורך שנים רבות.

מאמרים אחרונים

דברו איתנו על כלכלה ועסקים!

על הרכבת קואליציה בישראל

נגישות