שקיפות – BusinessPedia Feedback Form

שקיפות

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

שקיפות (באנגלית: Transparency) מתאר מצב בו הכוונות והפעולות של מושא השקיפות, ברורות, נהירות ופתוחות לדיון וביקורת.

תוכן עניינים

[עריכה] חשיבות השקיפות

שקיפות בונה ומגבירה אמון, מעודדת דיאלוג וביקורת ומונעת שחיתויות. בשנים האחרונות עלתה חשיבות השקיפות לדיון ציבורי. לאור סקנדלים חשבונאיים שונים שארעו בשנים האחרונות, כשבראשם פרשת אנרון, מעטים המתנגדים למדיניות של הגברת השקיפות.

[עריכה] שקיפות ציבורית

שקיפות ציבורית הינו מצב בו השלטון נוהג בשקיפות כלפי הציבור, בין אם מדובר בשקיפות כלפי ציבור בוחריו או כלפי מתנגדיו. בכך מאפשר השלטון לציבור לבקר ולקיים דיון פתוח על אופן התנהלותו.

[עריכה] שקיפות בעסקים

שקיפות בעסקים הינו מצב בו עסק נוהג בשקיפות כלפי בעלי עניין שונים, כגון: כלפי ציבור המשקיעים, לקוחות ומקבלי שירות, ספקים וכיוצ"ב.

[עריכה] שקיפות בחברות ציבוריות

חברות ציבוריות מחויבות בשקיפות רבה יותר מחברות פרטיות, עליהן לפרסם את הדוחות הכספיים של החברה בכל רבעון, לצאת בהודעה על פעולות שונות של בעלי עניין ולהודיע על עסקאות, אירועים ותרחישים שונים בחברה. חברות ציבוריות נוהגות להיפגש עם אנליסטים ועיתונאים ולסקור בפניהם את התחזיות וצפי ביצועים לחברה, מתוך רצון לתקשר עם המשקיעים ובתקווה שהחברה תישא חן בעיני המשקיעים. היום, בעידן האינטרנט, כאשר המידע זמין ומהיר, רוב החברות הציבוריות מפרסמות מידע למשקיע באתר האינטרנט של החברה.

בשנים האחרונות נעשו מספר שינויים שנועדו להגביר שקיפות, ביניהם אימוץ תקני דיווח כספי בינלאומיים, IFRS, על מנת להביא לשפה אחידה, נהירה ומחייבת של הדוחות הכספיים. כמו כן, חוק סרבנס אוקסלי המשפיע על חברות הנסחרות בארה"ב קורא גם הוא להגברת השקיפות.

למרות שחברות פרטיות אינן תמיד מחויבות לנהוג בשקיפות, יותר ויותר עסקים מבינים שעל-מנת לבנות מערכת יחסים של אמון בינם לבין המשקיעים והלקוחות, רצוי שינהגו בשקיפות גם בשעה שאינם מחויבים בכך על-פי חוק.

[עריכה] שקיפות פנים-ארגונית

שקיפות פנים-ארגונית מתאר מצב בו הארגון נוהג בשקיפות כלפי העובדים בארגון, משתף בתוכניות, החלטות, דרכי פעולה וחזון. בחינה מתמדת של הפעולות, הביצועים והתוצאות בארגון, מסייעות לשפר, לקדם, לתקן ולמנף את ההתפתחות והצמיחה של הארגון.

החשש מריגול תעשייתי, גניבת רעיונות ושימוש לרעה במידע על-ידי מתחרים, הוא אחד הגורמים המרתיעים מנהלים ובעלי עסקים משקיפות. לפיכך, לרוב, עסק המעודד שקיפות ינהג בשקיפות רבה יותר כשמדובר בשקיפות פנים-ארגונית בהשוואה לשקיפות כלפי גורמים החיצוניים לארגון.

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר