שותפות – BusinessPedia Feedback Form

שותפות

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

חברה בע"מ
פתיחת עסק
תוכנית עסקית

שותפות (באנגלית: Partnership) הינה ישות עסקית שבה חוברים 2 עד 20 איש לשם עשיית רווחים באמצעות עשיית עסקים במשותף, כגון מכירת מוצרים ו/או מתן שירותים.

תוכן עניינים

[עריכה] מהות השותפות

שותפות הינה ישות עסקית משפטית נפרדת מחבריה. לצורך זה, שותפות יכולה לצבור הון ונכסים, וכן לתבוע ולהיתבע בבית משפט. חיי השותפות מתחילים עם חתימת הסכם השותפות, המהווים מסמך יסוד של השותפות, שבו מפורטים אחוזי הבעלות, תנאי חלוקת הרווחים, ואופן פירוק השותפות. כמו כן בהסכם מפורטים אופן אחריות השותפים, שכן בניגוד לחברה בע"מ, אחריות השותפים אינה מוגבלת, והם עלולים להתחייב בגין הפסדי השותפות.


לסמכויות ולזכויות חברי השותפות אין הסדר קבוע, ועליהם להסדיר זאת בהסכם השותפות, שכאמור מהווה את מסמך היסוד של השותפות. מכיון שהסכם השותפות הינו חוזה אישי בין חברי השותפות, לא ניתן לשנות את הרכב חבריה ללא הסכמת שאר חברי השותפות ושינוי ההסכם ואם אחד השותפים פורש, או נפטר, תחדול השותפות מלהתקיים. זכויות חברי השותפות לרווחים מתחלקים באופן שווה לפי חלקם בשותפות.

[עריכה] שותפות מוגבלת

שותפות מוגבלת זהה לשותפות רגילה, אך ההבדל היחיד בינהן הוא בהסכם השותפות המתאר את אחריות השותפים. בשותפות מסוג זה, יכולים חברי השותפות להגדיר את אחריותם כמוגבלת, אך חבר אחד חייב להיות אחראי בצורה בלתי מוגבלת, כך שניתן לרדת לנכסיו האישיים במקרה שהשותפות פושטת רגל.

[עריכה] הקמת שותפות

שותפות מוקמת עם חתימת הסכם השותפות, שיוסדר בין חברי השותפות. בנוסף, אם מהות השותפות היא עסקית, אזי היא חייבת גם ברישום אצל רשם השותפויות, אך אין זה מהווה תנאי לקיומה המשפטי של השותפות.

לדוגמא, הסכם שותפות שנחתם בין שני אנשים, אך השותפות עדיין לא נרשמה אצל רשם השותפויות, ובפרק הזמן הזה השותפות ביצעה עבירה כלשהי, כגון הלנת שכר של אחד העובדים. העובד יכול לתבוע את השותפות כיישות נפרדת מבעליה, אף שעדיין לא נרשמה אצל רשם השותפויות.

[עריכה] מול הרשויות

בעת רישום השותפות אצל רשם השותפויות יש צורך בתשלום אגרה. גובה האגרה משתנה מעת לעת, וכן תלוי בגובה ההון של השותפות. כמו כן, על כל שותפות לשלם אגרה שנתית לרשם השותפויות. את הסכומים המדויקים ניתן למצוא באתר רשם החברות והשותפויות.

[עריכה] פירוק שותפות

כאמור הסכם השותפות הינו אישי בין חברי השותפות, ולכן פרישה או מוות של אחד מחשבי השותפות יביא לפירוקה. בנסיבות אחרות, חברי השותפות יכולים לפרק את השותפות בהסכמה, אם יחליטו על כך.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר