רואה חשבון – BusinessPedia Feedback Form

רואה חשבון

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוסדות ממשלתיים

לשכת רואי החשבון
מועצת רואי החשבון
המוסד לתקינה בחשבונאות

דוח רואה חשבון מבקר


מאמרים ברשת


רואה חשבון (באנגלית Accountant או CPA - Certified Public Accountant) הינו אדם שהוסמך על פי חוק רואה חשבון התשט"ו-1955, להיות רואה חשבון, ולעסוק בראיית חשבון. ראיית החשבון נעשית על-פי נהלים, תקנים וכללי חשבונאות מקובלים. מטרת ראיית החשבון היא לשקף תמונת מצב נכונה ואמיתית לגבי מצבו הכספי של העסק המבוקר. רואה החשבון יכול לאשר שהדוחות ערוכים לפי הכללים, יכול להביע הסתייגות מן הדו"חות, ואף יכול להביע חוות דעת שלילית על הדו"חות.

תוכן עניינים

[עריכה] תפקיד רואה החשבון

תפקידו של רואה החשבון הוא לחוות דעה על הדוחות כספיים של חברות פרטיות וציבוריות. בסמכותו לבדוק, לבקר ולאשר את כל הדוחות הכספיים שנערכו על ידי עסק מסוים.

לצורך תפקידו ובשל האחריות הרבה, עליו להיות בקיא בכל חוקי החשבונאות, להיות בעל יכולת מחשבה אנליטית ולהכיר את חוקי המס על בוריים. בעת ביקורת הדו"חות הכספיים, אחריות רואה החשבון הינה כלפי בעלי מניות העסק, רשויות ושלטונות המס, משקיעים פוטנציאלים וכל גוף חיצוני אשר ימצא שימוש בדו"חות הכספיים הללו.

[עריכה] רואי חשבון בישראל

בשנת 2007, היו בישראל כ-16,000 רואי חשבון וכ-2,000 משרדי רואי חשבון. חמשת משרדי ראיית החשבון הגדולים בארץ (Big Five), הם: קוסט פורר גבאי את קסירר, סומך חייקין, דלוייט ברייטמן אלמגור, קסלמן וקסלמן, וזיו האפט.

[עריכה] הסמכה לראיית חשבון

אחד מהתנאים לקבלת רשיון רואה חשבון על פי חוק רואה חשבון התשט"ו1955-, סעיף 4(א)(ד): "התמחה בראיית-חשבון שנתיים לפחות בין בישראל ובין מחוצה לה".

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר