קרן פנסיה – BusinessPedia Feedback Form

קרן פנסיה

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

פנסיה
ביטוח מנהלים
קופת גמל
הפרשות סוציאליות

ידיעות קשורות


קרן פנסיה (באנגלית: Pension fund) היא קופת גמל לקצבה שמטרתה לשלם פנסיה לזיקנה, שארים ונכות לאלה הזכאים לכך. קרן הפנסיה נועדה לשלם לעובד שכיר או לעצמאי שפרש מעבודתו, או לשאיריו, תשלומים תקופתיים, לאחר תקופת אכשרה מתאימה. ההצטרפות לקרן פנסיה נעשית באמצעות מעביד או באופן פרטי.

בישראל קרן הפנסיה מבטיחה לעובד ולבני משפחתו הכנסה שוטפת בהתאם לשכרו, עם פרישתו מהעבודה וכן במקרה של נכות או פטירה. קרן הפנסיה הינה שילוב של חיסכון וביטוח. העובד חוסך בקרן אחוז קבוע משכרו והקרן מתחייבת לדאוג לו בעתיד, כך שאין בהכרח התאמה בין סכום החיסכון שנצבר לבין הכספים שיקבל המבוטח מהקרן, כלומר: אין משמעות גדולה לערך הכספי של החסכון, אלא לזכויות הפנסיה הנצברות.

תוכן עניינים

[עריכה] סוגי קרנות פנסיה

  1. קרן פנסיה מקיפה: קרן פנסיה המקנה לעמית פנסיית זיקנה, שארים ונכות.
  2. פנסיית יסוד: קרן פנסיה המקנה לעמית פנסיה בעת פרישה בלבד.
  3. תכנית פנסיה צוברת: תכנית פנסיה המשולמת על ידי הקרן מכספים שהופקדו בקרן ונצברו על ידי העובד והמעביד או העצמאי לאורך תקופת עבודתו.
  4. פנסיה תקציבית: תכנית פנסיונית אשר בה מבוטחים בדרך כלל עובדי השירות הציבורי, ביניהם עובדי רשויות מקומיות, גופים ממשלתיים, מוסדות חינוך ומחקר ועוד. בשונה מתכנית פנסיה צוברת, בתכנית התקציבית אין צבירת כספים וזכויות הפנסיה של העובד מובטחות ומשולמות מתוך התקציב של המעסיק ומכאן בא שמה של התכנית.

[עריכה] קרן ותיקה מול קרן חדשה

קרן פנסיה שהחלה לפעול לפני ינואר 1995 נקראת קרן ותיקה ומחייב אותה התקנון האחיד ואילו קרן פנסיה שהחלה לפעול לאחר ינואר 1995 נקראת קרן חדשה.

שנת 1995 הייתה שנת רפורמה בכל הקשור לקרנות הפנסיה. בשנה זו סגרה הממשלה את קרנות הפנסיה הוותקית, בעקבות זאת שנקלעו לגירעונות אקטוארים והתברר שהקרנות לא יוכלו לעמוד בתשלומי פנסיה לפנסיונרים. עיקרה של הרפורמה עסק בסגירת הקרנות הוותיקות לעמיתים חדשים ובניית שוק פנסיה חדש המושתת על עקרונות עסקיים ותנאים מוגדרים להגנה על המבוטחים, וזאת תוך הפקת לקחים ממשבר הקרנות הוותיקות.

בקרנות הפנסיה החדשות, מושקעים 30% מהכספים באג"ח שתשואתן מובטחת, ושאר הכספים - מושקעים בשוק ההון. כחלק מהגדרת השוק החדש נפתחה הדרך גם להקמת קרנות פנסיה כלליות. קרנות אלו אינן נהנות מהביטחון של האג"ח, אלא משקיעות את כל כספי העמיתים בשוק החופשי, בכפוף לתנאי ההשקעה של קופות הגמל.

כיום כל קרנות הפנסיה החדשות הינן קרנות תשואה. כלומר, זכויות העמית בגין ביטוח זיקנה, נכות ושארים נגזרות מהתשלומים החודשיים ומהצבירה הכספית בחשבונו האישי ומשתנות באופן שוטף.

[עריכה] עקרנות קרן פנסיה חדשה

  1. כל אדם יכול להצטרף לקרן פנסיה חדשה על בסיס אישי.
  2. לכל קרן פנסיה חברה מנהלת.
  3. קיימת הגבלה בגובה דמי הניהול.
  4. תקרת שכר מבוטח בקרן לא תעלה על פעמיים שכר ממוצע במשק.
  5. הקרן משקיעה 30% מהצבירה באיגרות חוב מיועדות בריבית 4.6% ו- 70% בשוק החופשי.
  6. לקרן מנגנון איזון אקטוארי.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר