קרן הון סיכון – BusinessPedia Feedback Form

קרן הון סיכון

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

פתיחת עסק
הסכם סודיות
תוכנית עסקית
פטנט

ידיעות קשורות
  • 13 בינואר, 2008: היקף גיוסי חברות היי-טק ב-2007 - הגבוה זה 6 שנים. ynet
  • 26 במרץ, 2007: שיא באקזיטים של חברות תוכנה ב-2006. הענף הכניס בשנה החולפת 5.9 מיליארד דולר, 55% מהיקף האקזיטים הכולל. ynet


פוסטים ומאמרים ברשת


קרן הון סיכון (באנגלית: Venture Capital Fund) היא קרן השקעות המשקיעה במיזמים אשר הסיכון בהם הוא גבוה, מתוך ציפיה לתשואות גבוהות על ההשקעה. הקרן מגייסת כספים ממשקיעים במטרה להשקיע אותם בחברות הזנק (באנגלית: Start-up companies), חברות הפועלות בעיקר בתחום הטכנולוגיה ונמצאות בשלבי פיתוח ראשוניים.

תוכן עניינים

[עריכה] המבנה משפטי

המבנה המשפטי המקובל של קרן הון סיכון הוא שותפות מוגבלת (באנגלית: Limited Partnership or LP). לרוב, תקים הקרן שותפות מוגבלת זרה הרשומה בחו"ל בה ישקיעו משקיעים תושבי חוץ בלבד. לצד השותפות הזרה, יקימו שותפות נוספת, ישראלית, המיועדתלהשקעות של משקיעים תושבי ישראל.

המשקיעים בשותפות הנם שותפים מוגבלים (באנגלית: Limited Partners, also known as LPs), שאינם חבים בחובות השותפות, ולצידם שותף כללי (באנגלית: General Partner or GP), המנהל את עסקי השותפות, שאחריותו לחובות השותפות אינה מוגבלת.

[עריכה] השותף הכללי

תפקידו של השותף הכללי ולעיתים של חברת הניהול, בין היתר, לאתר ההשקעות חדשות, להשקיע בהן, ללוות את ההשקעות, לתקצב אותן, לפקח על פעילות החברות, להיות מעורב בהתפתחותן ובשלב מאוחר יותר - בעת שההשקעות בשלות למימוש - לסייע בהנפקתן או במכירתן.

[עריכה] דמי ניהול ודמי הצלחה

מנהל הקרן זכאי לרוב לדמי ניהול (באנגלית: management fee) בשיעור הנע בין 2% ל-2.5% לשנה, המחושבים מהיקף הגיוס הכולל של הקרן ואילו השותף הכללי זכאי ל-20% מרווחי הקרן המכונים "דמי הצלחה" (באנגלית: carried interest).

[עריכה] אקזיט - exit

מימוש השקעה של קרן הון סיכון נעשה באמצעות אקזיט, יציאה מההשקעה, ונעשה בדרך של הנפקה בבורסה או כאשר חברה אחרת רוכשת את ההשקעה, לרוב במסגרת M&A - Merger and Aquisition, מיזוג או רכישה על-ידי חברה אחרת. לפיכך, אסטרטגיית ההשקעה של קרן הון סיכון מבוססת על בחינת הסבירות של אקזיט תוך מספר שנים מיום ההשקעה.

[עריכה] קרנות הון סיכון בישראל

תעשיית הון הסיכון בישראל נחשבת תעשייה צעירה. בישראל פועלות כמה עשרות קרנות הון סיכון מזה שני עשורים. על-פי IVC, מרכז המחקר לקרנות הון סיכון בישראל, בעשור האחרון, קרנות הון סיכון ישראליות גייסו למעלה מ-10 מליארד דולר המיועדות להשקעה בחברות היי-טק. כאשר בשנת 2007 לבד גויס כמליארד דולר והסכום הפנוי להשקעה בידי הקרנות עמד על כשני מליארד דולר. בשנת 2008 צפויה האטה בגיוס עם צפי גיוס של 800 מליון דולר.

[עריכה] אורך חיי קרן הון סיכון

אורך חייה של קרן הון סיכון מוגבל מראש ל-7 עד 10 שנים. לעיתים קיימת אפשרות להאריך את חיי הקרן בשנה עד שלוש שנים נוספות. בתום חייה מתפרקת הקרן ויתרת הנכסים מחולקים למשקיעיה.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר