בעלי עניין – BusinessPedia Feedback Form

בעלי עניין

מתוך BusinessPedia

(הופנה מהדף צדדים קשורים)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

בעל עניין (באנגלית: Party of Interest) הינו אדם המחזיק בלפחות 5% מהון המניות המונפק של החברה או מזכויות ההצבעה בחברה. כמו כן, המושג בעל עניין מתייחס לאנשים להם זיקה לפעילותה הכלכלית של החברה, וגם לאנשים או לפירמות בעלי אינטרסים כלכליים זהים, כגון חברות בת. בנוסף, כל מי שמכהן כדירקטור או כמנכ"ל בחברה ציבורית, או מי שרשאי למנות דירקטור או מנכ"ל בחברה, ייקרא בעל עניין.


תוכן עניינים

[עריכה] זכויות וחובות בעל עניין

בעל עניין רשאי למנות דירקטורים ומנכ"לים בחברה. כאשר יתבצע שינוי באחזקותיו של בעל עניין, עליו לדווח לחברה ועל החברה לדווח לבורסה לניירות ערך, במידה ומדובר בחברה ציבורית. כל חברה ציבורית מחוייבת לפי תקנות ניירות ערך בדיווח אחת לשבוע על בעלי העניין בחברה ועל השינויים באחזקותיהם.


המשקיעים בבורסה מתעניינים לרוב בפעולות ובאירועים מיוחדים של בעלי העניין בחברה, שכן לעיתים פעולות בעלי עניין יכולות להעיד על מגמות ותחזיות בחברה אשר טרם הגיעו לידיעת הציבור. כאשר בעל עניין קונה מניות נוספות מהחברה, יתכן, אך לא בהכרח, שהדבר מעיד על אמונתו בחוסנה של החברה וצפי לצמיחה, ואילו כאשר בעל עניין מוכר אחזקות, יתכן, אך לא בהכרח, שהדבר מעיד על קשיים בחברה או על חוסר אמונתו של בעל העניין במניה. מידע זה מעניין כמובן את המשקיעים בבורסה ופעולות בעלי עניין משפיעות לעיתים על המסחר במניה.

[עריכה] עסקאות עם בעלי עניין

על מנת למנוע מבעל עניין לנצל לרעה את יחסיו עם החברה, נקבעו הוראות מיוחדות לעסקאות בין החברה לבעלי העניין. ככל שהעסקה נוגעת יותר לבעל העניין, והאינטרס של בעל העניין חזק יותר, כך נדרשים יותר אישורים למען ביצוע העסקה. על עסקאות של בעלי עניין חלה חובת גילוי נאות בדוחות הכספיים של החברה, ובהם פירוט על תנאי העסקה.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר