פטנט – BusinessPedia Feedback Form

פטנט

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

הסכם סודיות
תוכנית עסקית
קרן הון סיכון

עשה ואל תעשה

עשה

  • בדוק אם כבר קיים רעיון כזה בעולם. במידה ולא מצאת - היעזר במומחים לבדיקה מעמיקה יותר.
  • גבש אסטרטגיה עסקית.
  • ודא להסדיר את זכויות ההמצאה על הפטנט באופן ברור במידה וקיימים שותפים נוספים לפטנט.
  • הכן אסטרטגיה לרישום זמני וקבוע של הפטנט וקבע היכן ואיך להגיש בקשה ראשונה לרישום. טיפ: היעזר בעורך פטנטים או בעו"ד המתמחה בפטנטים.
  • הגש בקשות במדינות נוספות בתוך שנה מהבקשה הראשונה, בהתאם לתוכנית העסקית שלך.

אל תעשה

  • אל תחשוף את הרעיון בפני אחרים לפני רישום הבקשה לפטנט, אלא אם כן דאגת להחתים אותם על הסכם סודיות.
  • אל תשכח לשלם את האגרות השנתיות לשמירה על הפטנט. זכור: אם לא תשלם את האגרות - זכויותיך יאבדו.


מאמרים ברשת


שימושון


פטנט (באנגלית: Patent) הינו המצאה בלעדית, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי, שהיא חדשנית, מתקדמת מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות תעשייתית, שנרשמה אצל רשם הפטנטים. הזכויות לפטנט מוגנות מפני שימוש, העתקה ומכירה על-ידי מי שאינו בעל הפנטנט, במסגרת דיני הקניין הרוחני ומכח חוק הפטנטים, תשכ"ז-1967.

תוכן עניינים

[עריכה] רישום פטנט

רישום פטנט נועד על-מנת להגן על המצאה חדשנית ויצירתית מפני שימוש לרעה על ידי מי שאינו ממציא הפטנט. ניתן לרשום כפטנט המצאה, בין שהיא מוצר ובין שהיא תהליך בכל תחום טכנולוגי, שהיא חדשה, מועילה, ניתנת לשימוש תעשייתי ויש בה התקדמות המצאתית ובלבד שהיא טרם נרשמה כפטנט. חשוב לציין כי פטנט מוגן רק במדינה שבה נרשם. כך, לדוגמה, אם חברה רשמה פטנט בארה"ב אך לא בסין, חברות סיניות יוכלו להעתיק את המוצר באופן חוקי לחלוטין. ולכן יש לרשום את הפטנט יעשה בכל מדינה בה רוצים להגן עליה.

[עריכה] תהליך רישום פטנט

תחילה יש לבדוק אם הרעיון כבר קיים ואם נרשם עליו פטנט. ניתן לבדוק תחילה באופן עצמאי באמצעות האינטרנט ובמידה ולא נמצא פטנט קיים, מומלץ להיעזר בעורך פטנטים המומחה לתחום שיערוך בדיקה מקיפה. במידה ולא נמצא רעיון זהה, יש לערוך את הפטנט, מומלץ להיעזר בעורך פטנטים מקצועי.

לאחר עריכת הפטנט יש להגיש בקשה לרישום פטנט אצל הרשות לפטנטים שבמשרד המשפטים. תהליך אישור הפטנט יכול להימשך מספר שנים אולם התאריך הקובע הוא תאריך הגשת הבקשה. כמו כן, מומלץ להגיש בקשת רישום בינלאומית אצל ה–PCT, אמנה בה חברות למעלה ממאה מדינות, ביניהן ישראל.

[עריכה] אורך חיי פטנט

הזכויות על פטנט רשום מוגבלות ל-20 שנה, לאחר מכן הפטנט עובר להיות נחלת הכלל. לרוב, אורך חיי הטכנולוגיה שבפטנט קצר מ-20 שנה.

[עריכה] רישום פטנט בישראל

כ-7,000 בקשות לפטנטים נרשמות בישראל מדי שנה. 80% מהבקשות מקורן בחו"ל, רובן מארה"ב, 50% מהן בתחומי הכימיה ורק 6% בתחום המחשבים, קרוב למחצית מהבקשות מתקבלות.

[עריכה] רשות הפטנטים בישראל

רישום פטנטים בישראל נעשית אצל רשות הפטנטים שבמשרד המשפטים המנהלת את פנקס הפטנטים. הרישום המאפשר קבלת הגנה משפטית על קניין רוחני תעשייתי בישראל על-ידי רישום פטנטים, מדגמים, סימני מסחר וכינויי מקור. כמו כן, הרשות מספקת מידע כללי אודות זכויות בקניין רוחני.

[עריכה] מה בין רישום פטנט להסכם סודיות

רישום פטנט כמו גם הסכם סודיות מהווים אמצעי להגנה משימוש לרעה בסודות מסחריים. יחד עם זאת קיימים הבדלים בין שני אמצעי ההגנה. ראשית, פטנט הינו הגנה על אמצאה רשומה בעוד שהסכם סודיות יכול לכסות כל מידע ולא רק אמצאות. כמו כן, פטנט מגן על על האמצאה בכל מדינה בה נרשמה, ואילו הסכם סודיות מגן על הסודות המסחריים רק מפני שימוש לרעה בידי הצד שנחשף למידע באמצעות ההתקשרות. ולבסוף, עלויות רישום פטנט לרוב יקרות יותר מעלויות הכנת הסכם סודיות.

[עריכה] לקריאה נוספת

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר