עוסק פטור – BusinessPedia Feedback Form

עוסק פטור

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

פתיחת עסק
עוסק מורשה
עוסק זעיר

מדריכים
דף ראשי
הורדת טפסים


עוסק פטור הינו עוסק הפטור מהגשת דוחו"ת למע"מ. לעוסק פטור אסור להוציא חשבונית מס בגין עסקאותיו והוא אינו רשאי לקזז מס תשומות בגין הוצאותיו אלא מפיק חשבונית בלבד הקרויה גם חשבונית עסקה.

תוכן עניינים

[עריכה] תנאים לרישום עוסק פטור

עוסק פטור הוא עוסק שמחזור עסקאותיו בכל עסקיו אינו עולה על הסכום הקבוע בחוק, או עוסק מורשה שמחזור עסקאותיו ירד ועמד שנתיים רצופות למטה מהסכום המחייב רישום כעוסק מורשה. במקרה זה ירשום אותו פקיד שומה מיוזמתו או לפי בקשת העוסק כעוסק פטור.

אם מחזור העסקאות השנתי הצפוי נמוך מהסכום הקבוע בחקיקה (הסכום משתנה מדי שנה), העוסק פטור מהגשת דוחות למע"מ. עוסק המסווג כעוסק פטור, מגיש פעם בשנה הצהרה למשרד מע"מ בדבר גובה מחזור עסקאותיו. כאשר מחזור העסקאות יגיע לסכום הקבוע כאמור, יהפוך לעוסק החייב בדיווח.

להלן טבלת הסכום הקבוע בחוק כתקרת מחזור עסקאות לשנה לצורך רישום העוסק כעוסק פטור:

שנה מחזור עסקאות שנתי
2005 64,002 ש"ח
2006 65,721 ש"ח
2007 65,721 ש"ח
2008 67,555 ש"ח
2009 70,605 ש"ח
2010 73,300 ש"ח
2011 74,792 ש"ח
2012 76,884 ש"ח

[עריכה] מספר עוסק פטור (ע.פ.)

לכל עוסק פטור מספר עוסק פטור הנקבע בעת רישום העסק במשרדי מע"מ וזאת לצרכי זיהוי. מספר עוסק פטור נקרא גם ע.פ. והינו לרוב מספר תעודת הזהות של בעל העסק הרשום כעוסק פטור.

[עריכה] עוסק פטור והרשויות

[עריכה] עוסק פטור ומע"מ

בניגוד לעוסק מורשה, עוסק פטור אינו מפיק חשבונית מס לעסקאותיו אלא רק חשבונית עסקה או חשבונית, שאינה כוללת מע"מ, לפיכך הוא פטור מתשלום מע"מ עסקאות על הכנסותיו. יחד עם זאת, הוא משלם וסופג בעצמו תשלום מע"מ תשומות. אחת לשנה, עוסק פטור מדווח למע"מ על עסקאותיו בשנת המס.

[עריכה] עוסק פטור ומס הכנסה

בדומה לעוסק מורשה, על עוסק פטור לדווח על הכנסותיו אחת לחודשיים ולשלם מקדמות מס על ההכנסות לפי האחוז שפקיד שומה קבע לו. המקדמות מהווים מקדמה על חשבון המס שיקבע בשומה הסופית לפי הדו"ח השנתי שיוגש עד סוף אפריל שלאחר שנת המס.

[עריכה] עוסק פטור וביטוח לאומי

בדומה לעוסק מורשה, עוסק פטור משלם דמי ביטוח לאומי ובריאות חודשיים בהתאם לסכומים קבועים שנקבעו על-פי הצהרה שניתנה בדבר הרווח הצפוי לשנת הפעילות הראשונה, חישוב סופי נקבע עם הגשת הדוח לשלטונות המס. במקרים מסוימים יתכן והעוסק הפטור לא יענה להגדרת עובד עצמאי מבחינת ביטוח לאומי ולפיכך יהיה פטור גם מביטוח לאומי כעובד עצמאי.

[עריכה] אינם יכולים להרשם כעוסקים פטורים

עיסוקים ובעלי מקצועות מסויימים, לפי החוק אינם רשאים להירשם כעוסק פטור, אלא רק כעוסק מורשה, וזאת ללא קשר למחזור העסקאות השנתי שלהם.

  • בעלי המקצועות החופשיים המפורטים להלן אינם יכולים להרשם כעוסק פטור וחייבים להרשם כעוסק מורשה:

אגרונום, אדריכל, הנדסאי, חוקר פרטי, טוען רבני, טכנאי, טכנאי שיניים, יועץ לארגון, יועץ לניהול, יועץ מדעי, יועץ מס, כלכלן, מהנדס, מודד, מנהל חשבונות, מתורגמן, סוכן ביטוח, עורך דין, רואה חשבון, שמאי, בעל מעבדה כימית או רפואית, רופא, פסיכולוג, פיזיותרפיסט, רופא וטרינר, רופא שיניים או מרפא שיניים.

  • נותני השירותים המפורטים להלן אינם יכולים להרשם כעוסק פטור וחייבים להרשם כעוסק מורשה:

מופע אמנותי, לרבות הנחיה במופע. בניית תפאורה או הכנתה, הכנת מבחנים, בדיקתם וכן ניהול מבחנים או פיקוח עליהם. הרצאה, הוראה, הדרכה, תרגול או השתתפות במופע שאינו אמנותי. כתבנות או קצרנות. תרגום בכתב או בעל פה. כתיבה או עריכה, פישור, בעל בית ספר לנהיגה ובעל בית ספר לרבות גן ילדים, סוחר מקרקעין או מתווך מקרקעין, וכן סוחר רכב ומתווך רכב.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר