ניהול ספרים – BusinessPedia Feedback Form

ניהול ספרים

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

ניהול ספרים נקרא גם ניהול פנקסי חשבונות. כל עוסק חייב בניהול ספרים על-פי החוק. הוראות ניהול פנקסי חשבונות נקבעות על-ידי נציב מס הכנסה ומשתנות בהתאם לסוג העסק והיקפו, לסוגים שונים של נישומים, כגון, עצמאי, חברה בע"מ, מלכ"ר או מוסד ציבורי, עשויות להיות הוראות שונות לניהול הספרים.

הוראות מס הכנסה לניהול ספרים חלות גם לצרכי מע"מ, והספרים אותם יש לנהל לצרכי מס הכנסה הם אותם הספרים שיש לנהל לצרכי מע"מ. על-כן, עסק החייב בניהול החשבונות ינהל גם חשבון מע"מ עסקאות וחשבון מע"מ תשומות.

בהוראות ניהול ספרים תקנות מפורטות לגבי אופן תיעוד המסמכים והשיטות לניהול ספרי העסק, שיטת רישום חד-צידי או שיטת רישום דו-צידי, נקבעות על-פי מחזור עסקאות של העסק ומספר המועסקים בעסק.

תוכן עניינים

[עריכה] תקופת השמירה

את מערכת החשבונות יש לשמור במשך שבע שנים משנת המס שאליה היא מתייחסת או שש שנים מיום הגשת הדוח על ההכנסה לאותה שנה, לפי המאוחר. לענין חוזים הקשורים במקרקעין, מסמכים הקשורים בשיפוצים וכדומה, מומלץ לשומרם עד למועד הדווח למס שבח.

[עריכה] פסילת ספרים

במידה ובביקורת מטעם מס הכנסה או מע"מ מתגלים ליקויים מהותיים בספרים, רשאי פקיד השומה לפסול את ספרי הנישום. המשמעות של פסילת ספרים חמורה ביותר. פקיד שומה רשאי להטיל סנקציות שונות במידה ופסל את ספרי הנישום. פקיד שומה רשאי לפסול את ספרי העסק בשל אי-רישום תקבול.

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר