מס הכנסה – BusinessPedia Feedback Form

מס הכנסה

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
קוראי ערך זה קראו גם

ביטוח לאומי
מדרגות מס
מס קניה
מע"מ
נקודות זיכוי
רשות המיסים

מוסדות ממשלתיים

רשות המיסים
מס ערך מוסף
מס הכנסה

מחשבונים


מס הכנסה (באנגלית: Income tax) הוא מס המוטל על ההכנסה החייבת של כל ישות משפטית תושבת ישראל מכח פקודת מס הכנסה. ישות משפטית יכולה שתהיה אדם, חברה בע"מ, שותפות, עמותה, מלכ"ר וכיוצ"ב. פקודת מס הכנסה מקורה מהתקופה המנדטורית ומבוססת על החוק הבריטי. הפקודה נכתבה בשנת 1923 והוטלה באופן רשמי בשנת 1941.

מס הכנסה הוא מס ישיר ופרוגרסיבי, כך שככל שההכנסה עולה, שיעור המס עולה. על הכנסות שכירים מוטל מס לפי מדרגות מס, כך שבעלי ההכנסות הגבוהות משלמים מס בשיעור גבוה יותר מבעלי הכנסות נמוכות. על הכנסות בעלי מניות מוטל מס דיבידנד ועל הכנסות חברות מוטל מס חברות. מס חברות ומס דיבידנד הינם מיסים בשיעור קבועים ללא קשר בגובה הכנסת הנישום.

תוכן עניינים

[עריכה] המס על ההכנסה

מס הכנסה מוטל הן על הכנסה הונית והן על הכנסה פירותית, בין אם מדובר בהכנסה מיגיעה אישית או בהכנסה שאינה מיגיעה אישית. שכר עבודה, קצבת קופת גמל, קצבת אובדן כושר עבודה, פדיון פיצויים הינם דוגמאות להכנסה מיגיעה אישית ואילו הכנסות מהשכרת נכס, ירושה, זכייה בלוטו או בהגרלה, הינם דוגמאות להכנסה שלא מיגיעה אישית.

[עריכה] בסיס הדיווח על ההכנסה

ככלל, בסיס הדיווח על ההכנסה לצרכי מס הוא בסיס צבירה, כאשר מועד ההכרה בהכנסה הוא מועד מתן השירות או מסירת הסחורה. יחד עם זאת, במידה ואין מלאי מהותי בעסק, רשאי העסק לדווח על בסיס מזומן. לפיכך, בעלי מקצועות חופשיים, נותני שירותים ועובדים רשאים לדווח על בסיס מזומן.

[עריכה] עקרונות חישוב המס על ההכנסה

מההכנסה, לפי הגדרתה בפקודת מס הכנסה, ניתן להפחית ניכויים לצורכי מס, פטורים ממס וקיזוזים של הפסדים. לאחר ההפחתה מתקבלת ההכנסה החייבת במס. מההכנסה החייבת מחשבים את המס, המכונה מס תיאורטי, וממנו מופחתים הזיכויים לצורכי מס. מס תיאורטי בהפחתת זיכויים הינו המס לתשלום. הכנסה חייבת בניכוי המס לתשלום שווה להכנסה נטו.

[עריכה] הרפורמה במס הכנסה

מיום שנקבעה פקודת מס הכנסה חלו שינויים רבים בפקודה, כאשר השינויים המהותיים הם:

  • ינואר 2006: ועדת קפוטא מצא, קבעה תיקון מרכזי לפקודה.
  • ינואר 2003: ועדת רבינוביץ, קבעה תיקון מרכזי לפקודה. במסגרת התיקון נקבע כי מס על הכנסת תושב ישראל מחושב על בסיס פרסונלי, ולא טריטוריאלי. על תושב זר מוטל מס על בסיס טריטוריאלי, על ההכנסה שנוצרה בישראל. כמו כן, נקבע כי הכנסות משוק ההון, שהיו פטורות ממס עד אז, יהיו חייבות במס.
  • שנת 1975: ועדת בן שחר, קבעה תיקון מרכזי לפקודה.
  • שנת 1965: נקבע נוסח חדש לפקודת מס הכנסה.
  • שנת 1941: נקבעה פקודת מס הכנסה בארץ ישראל.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר