חשבון עו"ש – BusinessPedia Feedback Form

חשבון עו"ש

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

חשבון עו"ש או חשבון עובר ושב הוא החשבון בבנק שבאמצעותו מנהלים את רוב הפעילות הפיננסית השוטפת, הכוללת תשלומים לגורמים שונים על ידי שקים, כרטיסי חיוב, הוראות קבע, פירעון הלוואות שנלקחו מבנקים אחרים ועוד. חשבון עו"ש משמש גם חשבון מרכזי שבאמצעותו ניתן להפקיד פיקדונות בבנק, לקבל הלוואות, לנהל תיק ניירות ערך וכיו"ב.

חשבון עו"ש הוא שירות בנקאי חיוני שקשה להתנהל בלעדיו ולכן כמעט כל תושבי המדינה הבגירים פותחים חשבון עו"ש.

[עריכה] פתיחת חשבון עו"ש

לשם פתיחת חשבון עו"ש יש לסור לסניף הבנק שבו מבקשים לפתוח את החשבון, לחתום על חוזה פתיחת חשבון ולבחור אילו שירותים בנקאיים מעוניינים לקבל בחשבון. הבנקים השונים מציעים תנאים מגוונים לפתיחת החשבון, לכן רצוי להשוות את התנאים השונים המוצעים ולבחור את הבנק המציע את התנאים הטובים והמתאימים ביותר לצורכי הלקוח. חשוב לבצע סקר שוק מעת לעת, שכן התנאים משתנים לעתים, להתמקח עם הבנק שבו מתנהל החשבון ואף להעביר את חשבון הבנק לבנק אחר על מנת לשפר תנאים, ובכך לחסוך עלויות והוצאות.

[עריכה] מחויבות הבנקים לפתוח חשבון עו"ש

על פי חוק הבנקאות (שירות ללקוח), התשמ"א - 1981 אסור לבנק לסרב סירוב בלתי סביר לפתוח חשבון עובר ושב במטבע ישראלי, כל עוד החשבון מצוי ביתרת זכות וכל עוד הלקוח עומד בתנאי ההסכם בינו לבין הבנק בקשר לניהול החשבון. חשוב לציין כי הבנק אינו מחויב להעמיד אשראי ללקוח, לרבות מסגרת אשראי בחשבון העו"ש.

עילה סבירה לסירוב בנק לפתוח חשבון יכולה להיות:

  • סכסוך בעבר בין הבנק ללקוח הפוגע ביחסי האמון הדרושים לניהול חשבון בנק.
  • התנהגות אלימה, פיזית או מילולית, של הלקוח בסניף בעבר.

היותו של הלקוח מוגבל בעבר או בהווה (על פי חוק צ'קים ללא כיסוי) איננה יכולה להוות סיבה סבירה לסירוב של בנק לפתוח לו חשבון עו"ש ביתרת זכות ללא מסגרת אשראי וללא אמצעי תשלום; כלומר, הבנק מחויב לפתוח לו חשבון ביתרת זכות וללא שקים.

[עריכה] ראו גם


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר