המוסד לתקינה בחשבונאות – BusinessPedia Feedback Form

המוסד לתקינה בחשבונאות

מתוך BusinessPedia

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מוסדות ממשלתיים

לשכת רואי החשבון
מועצת רואי החשבון
המוסד לתקינה בחשבונאות

המוסד הישראלי לתקינה בחשבונאות (באנגלית: Israel Accounting Standards Board) הוקם בשנת 1997 ועוסק בתקינה חשבונאית שוטפת, במטרה לעלות את רמת התקינה החשבונאית בישראל, מבחינה כמותית ואיכותית גם יחד ולשפר את הטיב והאמינות של המידע הכלול בדוחות הכספיים.

תוכן עניינים

[עריכה] הקמת המוסד

המוסד לתקינה הוקם באפריל 1997 על פי הסכם מסגרת בין רשות ניירות ערך לבין לשכת רואי חשבון בישראל. קודם להקמת המוסד הישראלי לתקינה בחשבונאות פעלה לשכת רואי החשבון בישראל להתקנת תקנים וכללים חשבונאים. לשכת רואי חשבון בישראל ורשות ניירות ערך הסכימו כי החל ממועד הקמת המוסד לתקינה, ימנעו מקביעת תקנים חשבונאים שלא באמצעות המוסד לתקינה.

[עריכה] מטרת המוסד לתקינה בחשבונאות

התקינה החשבונאית מפרסמת תקנים חשבונאים, כללי חשבונאות ודיווח חדשים, עדכונים, תיקונים או ביטול כללי חשבונאות ודיווח קיימים וכן מתן תקנים חשבונאים זמניים והבהרות מקצועיות. תקנים חשבונאים, המפורסמים על ידי המוסד לתקינה, מהווים כללי חשבונאות מקובלים (Generally Accepted Accounting Principles - GAAP).

על מנת לתת תוקף מחייב לתקנים החשבונאים שיפרסם המוסד לתקינה מחד ועל מנת לשמר את כללי החשבונאות המקובלים הקיימים בישראל מאידך, אימץ המוסד לתקינה את גילויי הדעת של לשכת רואי חשבון בישראל, בנושא חשבונאות ודיווח כספי וכן את ההבהרות להם, שקיימות בתוקף מחודש אפריל 1997, כתקנים חשבונאים.

[עריכה] החברים המיוצגים במוסד לתקינה בחשבונאות

במוסד לתקינה מיוצגים גורמים שונים מחוץ לקהיליית המקצוע – חברות מדווחות, גופים מפקחים, משקיעים ואנשי אקדמיה. ייצוג זה, מבטיח לא רק תדמית של אי תלות והעדר משא פנים, אלא גם רגישות והענות רבה יותר לדרישותיהם של המשתמשים השונים בדוחות הכספיים. במידה רבה, דומה הקמת המוסד לתקינה להקמתו ב- 1972 של ה-Financial Accounting Standards Board, FASB, בארה"ב שהחליף את ה – Accounting Principles Board, APB, של ה– AICPA.

רעיונות הייצוגיות והאחריות הציבורית של המוסד לתקינה באים לידי ביטוי גם באופן פעולתו. תוכנית העבודה, ותוכן הדיונים של הוועדה הנם פומביים. נבחנת גם האפשרות לפתיחת דיוני הוועדה לציבור ולפרסום פרוטוקולים של דיוני הוועדה. הליך התקינה פתוח ומלווה בשימוע ובהזדמנויות נוספות של ציבורים, בעלי עניין בדיווח הכספי, להגיב ולהיות מעורבים בהליך התקינה.

[עריכה] מבנה המוסד לתקינה בחשבונואת

המוסד לתקינה בחשבונאות פועל במסגרת חברה פרטית ללא הון מניות וממומן כיום על ידי רשות ניירות ערך ולשכת רואי חשבון. בדירקטוריון החברה יושבים יו"ר רשות ניירות ערך ונשיא לשכת רואי חשבון.

המוסד לתקינה מורכב משני גופים :

  1. ועדה מקצועית המונה שבעה חברים, כאשר אחד מהם מכהן כיושב ראש הוועדה בשכר ושישה חברים נוספים ללא שכר. אשר 3 מהם מתמנים על ידי לשכת רואי חשבון ושלושה האחרים על ידי רשות ניירות ערך. בנוסף לחברי הוועדה, מוזמנים להשתתף בישיבות הוועדה, באורח קבע ללא זכות הצבעה, 7 משתתפים קבועים, שנבחרים בהסכמה של רשות ניירות ערך ולשכת רואי חשבון.
  2. מועצה המונה 17 חברים.

[עריכה] ראו גם

[עריכה] קישורים חיצוניים


חושב שדף מידע זה חשוב? שתף אותו עם בני משפחה וחברים! לחץ כאן לשליחת הדף
ערכים חמים: מדרגות מס | פתיחת עסק | דמי הבראה | שכר | פנסיה
כלים אישיים
newsletter
בוקיפינג - הנהלת חשבונות, חשבות שכר